מפגשים
             מרכז לרפואה משלבת
 

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 מונה:

שיתוף
FacebookTwitter

דף הבית >> תגר בנימין >> מידע בנושאי בריאות ורפואה סינית >> נושאים בבריאות האישה >> הריון ולידה >> שינויים פיזיולוגיים בזמן ההריון
 
ההריון גורם לשינויים אנטומיים, פיזיולוגיים וביוכימיים בגוף האישה ההרה.
מערכת הלב וכלי הדם
שינויים אנטומיים – עליית הסרעפת כתוצאה מהתרחבות הרחם גורמת ללב לסיבוב על צירו ומסיטה אותו הצידה. בנוסף, יש עלייה במסת שריר הלב ובנפח הלב. דפנות כלי-הדם מתעבים ותכולת הקולאגן בהם יורדת. נפח הדם – נפח הדם עולה כבר בתחילת הטרימסטר הראשון, בעיקר כתוצאה מעליית נפח הפלזמה. תפוקת הלב – תפוקת הלב עולה בכ-40% במהלך ההריון. קצב הלב עולה בכ-15 פעימות לדקה. גורמים נוספים הגורמים לעלייה בקצב הלב הם פעילות גופנית, מתח נפשי, חום ולעתים גם תרופות. לחץ-דם – לחץ הדם העורקי יורד מעט במהלך ההריון ומגיע לערכים הנמוכים ביותר בשבועות 24-28. לחץ הדם הדיאסטולי יורד יותר מאשר הסיסטולי. לחץ-הדם עולה וחוזר לרמתו של תחילת ההריון בשבוע 36 לערך. עלייה בלחץ הדם הורידי, כתוצאה מלחץ הרחם הגדל על הוריד הנבוב התחתון (IVC) ועל ורידי האגן, עלולה לגרום לבצקות ולדליות ברגליים. לחץ זה חולף לאחר הלידה. תנגודת כלי-הדם ההיקפיים – תנגודת כלי-הדם ההיקפיים יורדת בטרימסטר הראשון, כתוצאה משינויים הורמונליים. עם זאת, לחץ-הדם נותר רגיל כתוצאה מהעלייה בתפוקת הלב. פיזור זרם הדם – זרימת הדם לרחם עולה במהלך ההריון, עד פי 4 מהמצב הרגיל, כתוצאה מתנגודת נמוכה של כלי הדם בין הרחם לשלייה. יש עלייה בזרימת הדם גם לכליות, לשדיים ולעור, בייחוד בידיים וברגליים, תופעה שמסייעת לפזר חום שנוצר כתוצאה מהמטבוליזם המוגבר של האם והעובר. פעילות גופנית מאומצת במהלך ההריון מסיטה יותר דם לשרירים, וזאת על חשבון הרחם והעובר.
מערכת הנשימה
שינויים אנטומיים – התרחבות הרחם במהלך ההריון גורמת לעלייה של הסרעפת והפרעה מסוימת לנשימה הרגילה. מנגד, הרחבת נימי הדם ברקמות דרכי הנשימה גורמת להגדלת חלל האף, הגרון, קנה הנשימה והסמפונות. תפקוד – נפחי השאיפה והנשיפה בנשימה רגילה עולים במהלך ההריון. מנגד, הנפח הכולל של הריאות ונפח האויר השיירי קטנים. קצב הנשימה אינו משתנה משמעותית במהלך ההריון. עיקר העלייה באוורור הריאות נובע מהעלייה בנפחי הנשימה הרגילה. אוורור היתר הזה מפחית את רמת הפחמן הדו-חמצני בדם האם ומונע מהעובר להיחשף לרמות גבוהות של פחמן דו-חמצני אשר עלולות להשפיע לרעה על התפתחות מערכת הנשימה שלו.
הכליות ודרכי השתן
שינויים אנטומיים – במהלך ההריון גדלות הכליות (אורך ומשקל). הרחבה של דרכי השתן העליונות מעלה את הסיכון לפגיעה בכליות כתוצאה מדלקות בדרכי השתן. תפקוד – זרימת הדם דרך הכליות עולה במחצית הראשונה של ההריון ויורדת במתינות לאחר מכן. קצב הסינון הגלומרולרי (GFR) עולה כבר בתחילת ההריון, מגיע לשיא בסוף הטרימסטר הראשון ונותר גבוה עד הלידה. למרות העלייה ב-GFR, נפח השתן היומי אינו משתנה משמעותית במהלך ההריון. עלייה בהפרשת הגלוקוז בשתן, כתוצאה מירידה בספיגתו בכליה, מגבירה את הסיכון ללקות בדלקות בדרכי השתן. אין עלייה בהפרשת החלבון בשתן. שלפוחית השתן – אחד התסמינים המוקדמים בהריון הוא עלייה בתדירות מתן השתן, הנובעת משינויים הורמונליים. בשלבים המאוחרים של ההריון, לחץ הרחם על השלפוחית גורם אף הוא לעלייה בתדירות זו.
מערכת העיכול
שינויים אנטומיים – התרחבות הרחם דוחפת את הקיבה כלפי מעלה ודוחקת את המעיים לאחור ולצדדים. התוספתן נדחף מעלה, לכיוון מותן ימין. ושט וקיבה – 30-80% מהנשים בהריון סובלות מצרבות. רוב הנשים מדווחות על צרבות בטרימסטר הראשון, אך לעתים התסמינים יכולים להחמיר במהלך ההריון. שינויים בהפרשות הקיבה גורמים לעלייה בנפח הקיבה ובחומציות הפרשותיה. במהלך ההריון תנועתיות הושט יורדת, התרוקנות הקיבה מואטת והשריר הסוגר המפריד בין הושט לקיבה הופך רפוי יותר. כל אלו תורמים לעלייה של מיצי קיבה בושט ולהופעת צרבת. מעיים – במהלך טרימסטרים 2 ו-3 מתארך זמן מעבר המזון במעי. תהליך זה עשוי להגביר את ספיגת המים מהמעי, ולהגביר את השכיחות של עצירות. עם זאת, נראה כי עצירות נגרמת בעיקר כתוצאה משינויים תזונתיים וגורמים תרבותיים. מעבר המזון חוזר לקצב הרגיל כ-2-4 ימים לאחר הלידה. כיס-מרה – ההרכב הכימי של נוזל המרה אינו משתנה משמעותית במהלך ההריון, אך התרוקנות כיס המרה פוחתת. הצטברות של מרה בכיס המרה מגדילה את הסיכון להיווצרות אבנים בכיס המרה ובדרכי המרה. כבד – מבנה הכבד אינו משתנה במהלך ההריון. ניתן לראות ירידה ברמת האלבומין וברמת הגלובולינים. עלייה ברמת ה-ALP נגרמת כתוצאה מעלייה בייצורו בשלייה.
הדם
כדוריות דם אדומות (RBC) – במהלך ההריון יש עלייה בכמות ה-RBC. עלייה זו גדולה אף יותר עם תוספי ברזל. עם זאת, העלייה המשמעותית יותר בנפח הפלזמה גורמת לאנמיה של ההריון, עם ירידה של ההמוגלובין עד רמה של 11 גר'/דצ"ל בממוצע בטרימסטר השני. ברזל – ייצור הדם המוגבר בהריון מגביר את ניצול הברזל. נשים רבות מתחילות את ההריון עם חסר ברזל, ולכן פגיעות יותר לאנמיה של חוסר ברזל. לכן, נשים רבות בהריון מקבלות תוספי ברזל. מאחר והשלייה מעבירה ברזל לעובר, הוא לרוב אינו הופך אנמי, גם אם האם סובלת מחסר ברזל משמעותי. כדוריות דם לבנות (WBC) – כמות כדוריות הדם הלבנות בהריון עולה, ותפקודם יורד, לכן לנשים בהריון נטייה מוגברת לזיהומים. טסיות – במהלך ההריון יש עלייה בייצור הטסיות. גורמי קרישה- הרמה של חלק מגורמי הקרישה בדם עולה במהלך ההריון, בעיקר פיברינוגן (פקטור 1) ופקטור 8. תפקוד המערכת שנוגדת את קרישת הדם יורדת במהלך ההריון, ובתמונה הכוללת הריון מגביר את הסיכון לקרישיות יתר.
עור, שיער, ציפורניים ועוד
מלזמה (Melasma) – אצל נשים רבות בהריון, עד 70% מהן, מופיעים כתמים כהים על עור הפנים. תופעה זו מתרחשת בעיקר במרכז הפנים ובלחיים, ומוחמרת בחשיפה לשמש. סימני מתיחה (Striae gravidarum) – פסים של עור מעובה ואדמדם, המופיעים לרוב במהלך הטרימסטר השני על הבטן, השדיים, הירכיים והעכוזים. נראה כי לתופעה מרכיב גנטי. תופעות נוספות – כ-40% מהנשים בהריון סובלות מהופעת או החמרת דליות ברגליים. רבות סובלות מהופעת טחורים. תופעות אלו נובעות מלחץ הרחם על הוריד הנבוב התחתון ועלייה בלחץ הורידי בפלג הגוף התחתון. הציפורניים הופכות שבירות בהריון ולעתים מופיעים עליהן חריצים אופקיים. השיער הופך עבה יותר, ולעתים יש החמרה אצל נשים הסובלות משיעור-יתר. צמיחת השיער חוזרת להיות רגילה תוך כשנה לאחר הלידה.
מטבוליזם
במהלך ההריון גדלים הצרכים התזונתיים. לרוב צריכת המזון של האישה גדלה במהלך ההריון, אך יש נשים הסובלות מחוסר תיאבון, בחילות והקאות. במקרים נדירים יש תשוקה לאכול חומרים שאינם מזון, כמו חימר, סבון, פחם ועוד (Pica). הנטייה לנוח יותר תורמת לשימור אנרגיה ולשיפור המצב התזונתי של העובר. ההריון כרוך בשינויים משמעותיים במטבוליזם ובמבנה הגוף. משקל הגוף עולה בממוצע ב-12.5 ק"ג בהריון. העלייה במשקל נובעת בחלקה מהגדלת הרחם והעובר שבתוכו, ובחלקה מההגדלה ברקמת השד, בנפח הדם ובנפח הנוזלים בגוף.


** המידע מתבסס על: Decherney AH, et al., Current Diagnosis & Treatment - Obstetrics & Gynecology, 10th Ed, McGraw-Hill

כל הזכויות על כל התכנים באתר שמורות לקליניקת 'מפגשים'. אין להעתיק או לעשות כל שימוש בתכנים המצויים באתר מבלי לקבל אישור מראש!

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  Contact Us [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים