מפגשים
             מרכז לרפואה משלבת
 

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 מונה:

שיתוף
FacebookTwitter

דף הבית >> תגר בנימין >> מידע בנושאי בריאות ורפואה סינית >> נושאים בבריאות האישה >> הריון ולידה >> עלייה במשקל בהריון
 

באופן כללי - לנשים ללא עודף משקל וללא השמנת-יתר, העלייה במשקל המומלצת במהלך היריון עם עובר אחד היא 11.5-16 ק"ג. נשים רזות מאוד צריכות לעלות יותר במשקל, בעוד שנשים הסובלות ממשקל עודף או השמנת יתר צריכות לעלות פחות

מרכיבי העלייה במשקל - העלייה במשקל במהלך ההיריון חשובה לצורך תמיכה בהתפתחות העובר וכחלק מהשינויים הפיזיולוגיים העוברים על האם. כשליש מהעלייה הכוללת במשקל במהלך ההיריון הוא משקל העובר, כ-3.5 ק"ג. השלייה, מי-השפיר והרחם שוקלים כ-650-900 גרם נוספים. עודף הנוזלים בין הרקמות והעלייה בנפח הדם תורמים 1.2-1.8 ק"ג כל אחד. הגדלת השדיים מוסיפה 400 גרם. שאר 1.6 הק"ג ומעלה הם בעיקרם רקמת שומן של האם.

המלצות לפי BMI - ההמלצות לעלייה במשקל במהלך ההיריון מותאמות למדד מסת-הגוף (BMI) של האישה טרם ההיריון, ונועדו לשפר את תוצאות ההיריון, למנוע משקל-יתר של האישה לאחר ההיריון ולהפחית את הסיכון בתחלואה כרונית עתידית אצל היילוד.

ההמלצות לעלייה במשקל בהיריון הן אלו:

מדד גובה משקל (BMI)

עלייה מומלצת במשקל

< 19.8

12.5-18 ק"ג

19.8 עד 26

11.5-16 ק"ג

26 עד 29

7-11.5 ק"ג

מעל 29

לפחות 6 ק"ג

הריון תאומים

16-20.5 ק"ג

צעירות בגיל העשרה (Adolescent)

מומלץ לעלות במשקל לערכים בקצה העליון של הטווח המומלץ לפי ה-BMI

תינוקות של אמהות שעלו במשקל מעל ההמלצות נמצאו במחקרים בסיכון מוגבר להיפוגליקמיה, LGA, מדד אפגר נמוך, פרכוסים ופוליציתמיה. נשים שעלו במשקל יותר מהמומלץ ולא הצליחו להפחיתו גם כעבור שנה מהלידה נמצאו במחקרים בסיכון מוגבר לסבול מהשמנת-יתר.


** המידע בסקירה זו מתבסס על:


Decherney AH, et al., Current Diagnosis & Treatment - Obstetrics & Gynecology, 10th Ed, McGraw-Hill

Position of the American Dietetic Association: Nutrition and Lifestyle for Healthy Pregnancy Outcome, J Am Diet Assoc, 2008, 108: 553-561

כל הזכויות על כל התכנים באתר שמורות לקליניקת 'מפגשים'. אין להעתיק או לעשות כל שימוש בתכנים המצויים באתר מבלי לקבל אישור מראש!

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  Contact Us [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים