מפגשים
             מרכז לרפואה משלבת
 

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 מונה:

שיתוף
FacebookTwitter

דף הבית >> תגר בנימין >> מידע בנושאי בריאות ורפואה סינית >> נושאים בבריאות האישה >> הריון ולידה >> הפרעות בהתפתחות העובר >> סקירה כללית
 

המדדים הנפוצים למעקב אחר התפתחות הילוד הם משקל הלידה, אורכו והיקף הראש, בהתאם לגיל ההריון. הפרעה בהתפתחות העובר והילוד מוגדרת על-פי אחוזונים. תינוקות המצויים באחוזון 10 ומטה מסווגים תחת הגבלה בהתפתחות התוך-רחמית (Intrauterine Growth Restriction או IUGR). תינוקות באחוזון ה-90 ומעלה מסווגים כגדולים לגיל ההריון (Large for Gestational Age). הריונות עם IUGR או LGA מצויים בסיכון מוגבר לסיבוכים לאם, לעובר, לילוד ולטווח ארוך.
סיבוכי IUGR - הסיבוכים לאם בהריון עם IUGR הם קדם-רעלת הריון, לידה מוקדמת וניתוח קיסרי. כמו כן, ישנם סיבוכים למחלות שגורמות ל-IUGR. עוברים בהריון עם IUGR מצויים בסיכון מוגבר לתמותה ברחם, חסר בחמצן וחמצת וכן פגמים מולדים. ילודים בהריון עם IUGR עלולים לסבול מהיפו-גליקמיה, היפו-קלצמיה (רמות סידן נמוכות בדם), היפוקסיה וחמצת, היפותרמיה, תסמונת שאיפת מקוניום, פוליציתמיה, פגמים מולדים ותסמונת מוות פתאומי של התינוק ('מוות בעריסה'). הסיבוכים לטווח ארוך של הריון עם IUGR הם מנת משכל נמוכה יותר (IQ), הפרעות למידה והתנהגות, מחלות נוירולוגיות (פרכוסים, CP, פיגור שכלי) ויתר לחץ-דם.
סיבוכי LGA - הסיבוכים לאם בהריון עם LGA הם ניתוח קיסרי, דימום לאחר הלידה, היתקעות של כתף הילוד בלידה (shouler dystocia) ופגיעה בחיץ הנקבים (פרינאום). עוברים עם LGA מצויים בסיכון גבוה יותר לתמותה ברחם, אנומליות והיתקעות הכתף בלידה. ילודים עם LGA עלולים לסבול מ-APGAR נמוך יותר, היפו-גליקמיה, נזק בלידה, היפו-קלצמיה, פוליציתמיה, צהבת ובעיות האכלה. הסיבוכים לטווח ארוך של תינוקות עם LGA הם השמנת יתר, סוכרת סוג 2 ובעיות נוירולוגיות או התנהגותיות.
 
** המידע מבוסס על: Decherney AH, et al. Current Diagnosis & Treatment - Obstetrics & Gynecology, 10th Ed. McGraw-Hill

כל הזכויות על כל התכנים באתר שמורות לקליניקת 'מפגשים'. אין להעתיק או לעשות כל שימוש בתכנים המצויים באתר מבלי לקבל אישור מראש!

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  Contact Us [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים