מפגשים
             מרכז לרפואה משלבת
 

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 מונה:

שיתוף
FacebookTwitter

דף הבית >> תגר בנימין >> מידע בנושאי בריאות ורפואה סינית >> נושאים בבריאות האישה >> הריון ולידה >> בעיות בריאותיות בהריון >> סוכרת בהריון (GDM)
 

כללי - סוכרת בהריון מוגדרת כאי-סבילות לגלוקוז (Impaired Glucose Tolerance או IGT) אשר מופיעה או מזוהה לראשונה במהלך ההריון. ברוב המקרים, רמות הגלוקוז חוזרות לרמתן התקינה לאחר הלידה. הסיכון להישנות של ההפרעה בהריונות הבאים הוא 60% לפחות.
חשיבות – ההתפתחות התקינה של העובר קשורה קשר הדוק לאספקה התקינה של מרכיבים תזונתיים מהאם, במיוחד גלוקוז. יש קשר ישיר בין רמת הגלוקוז ומשך הזמן שבו היא גבוהה לבין גדילת-יתר של העובר, במיוחד בטרימסטר השלישי. רמות גלוקוז גבוהות בהריון גורמות לסיכון מוגבר להפלות, פגמים מולדים, לידות מוקדמות, דלקת של הכליה ואגן הכליה (פיאלונפריטיס), קדם רעלת-הריון (Pre-eclampsia), מקוניום ברחם, הפרעות בקצב הלב של העובר, לידות קיסריות ולידת עובר מת.
שכיחות – השכיחות של סוכרת בהריון משתנה, החל מ-1% ועד 12%. העלייה בשכיחות של השמנת יתר, תסמונת מטבולית וקדם-סוכרת צפויה לגרום לעלייה גם בשכיחות הסוכרת בהריון.
גורמים – סוכרת בהריון נגרמת באופן דומה לסוכרת מסוג 2. נשים המצויות בסיכון מוגבר לפתח סוכרת בהריון הן אלו הסובלות ממשקל יתר או עם מבנה גוף של השמנה מרכזית. הורמון ה-hPL אשר מופרש מהשלייה, עולה ברמתו במהלך ההריון ומגביר את התנגודת לאינסולין.
סיבוכים ביילוד – רמות גלוקוז גבוהות בזמן ההתעברות גורמות לשכיחות גבוהה יותר של הפלות ספונטניות ופגמים מולדים משמעותיים. רמות סוכר גבוהות בשלבים המאוחרים יותר של ההריון מגבירות את הסיכון למקרוזומיה (יילוד גדול), היפו-גליקמיה, פוליציתמיה, קשיי נשימה, מחלה של שריר הלב ואי-ספיקת לב. מקרוזומיה מגדילה את הסיכון ללידה מוקדמת ולטראומה בלידה. בתגובה לרמות גלוקוז גבוהות של האם, אצל העובר מתרחש שגשוג יתר של תאים בלבלב, מה שמגביר אצלו את הסיכון ללקות בסוכרת בהמשך.
סיבוכים באם – נשים עם סוכרת שהופיעה בזמן ההריון מצויות בסיכון מוגבר - כ-50-60% תוך 10-15 שנים - ללקות בסוכרת סוג 2 בעתיד. שינויים באורח החיים – פעילות גופנית ותזונה – עשויים לעכב ואף למנוע את הופעת הסוכרת. כל הנשים שאובחנו עם סוכרת בהריון צריכות לבצע בדיקה של העמסת סוכר (75 גרם, רמת גלוקוז כעבור שעתיים) כ-6 שבועות לאחר הלידה. נשים עם תוצאות תקינות צריכות להיבדק לאחר מכן כל 3 שנים. אלו עם ממצאים המצביעים על טרום-סוכרת צריכות להיבדק כל שנה. לנשים מניקות מומלץ להמשיך את משטר התזונה שלהן גם לאחר הלידה. מומלץ לנטרל כל גורם סיכון למחלת לב – להפסיק לעשן, לבצע פעילות גופנית סדירה, ולשמור על תזונה מתאימה ועל משקל תקין.
הגישה לסוכרת טרום-הריון - הטיפול העיקרי בנשים עם סוכרת שזוהתה טרם ההריון הוא איזון קפדני של רמות הגלוקוז. איזון זה מתבסס על ייעוץ טרום הריון, איזון טרום-הריון של רמת ההמוגלובין המסוכרר (A1C), ניטור קפדני של רמות הגלוקוז מספר פעמים ביום (4-5), משטר תזונה הדוק ופעילות גופנית. הטיפול התרופתי העיקרי לסוכרת בזמן ההריון הוא אינסולין. מחקרים שנערכו לאחרונה מראים כי גם תרופות נוספות, כמו גלובן או מטפורמין, הן יעילות ובטוחות.
רצוי להמשיך ולבצע פעילות גופנית קלה שאינה נושאת משקל במהלך ההריון. גם תרגול קצר יכול להגביר את התגובה לאינסולין במשך 24 שעות. תזונה עשירה בסיבים מסייעת להגברת השובע ומשפרת את הרגישות לאינסולין. תזונה מוגבלת פחמימות מסייעת לאיזון הגליקמי. הרכב התזונה המומלץ הוא 40-50% פחמימות, 30-40% שומנים ו-20% חלבונים.
ניטור רמת הגלוקוז בצום, 1 או 2 שעות לאחר האוכל ולפני השינה מספק משוב מיידי להערכת יעילות הטיפול המניעתי. רמות הגלוקוז בצום הרצויות בהריון הן 70-95 מ"ג/דצ"ל בצום, שעה אחת לאחר האוכל עד 140 מ"ג/דצ"ל ו-2 שעות לאחר האוכל עד 120 מ"ג/דצ"ל. 
 
** המידע מבוסס על: Decherney AH, et al. Current Diagnosis & Treatment - Obstetrics & Gynecology, 10th Ed. McGraw-Hill

כל הזכויות על כל התכנים באתר שמורות לקליניקת 'מפגשים'. אין להעתיק או לעשות כל שימוש בתכנים המצויים באתר מבלי לקבל אישור מראש!

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  Contact Us [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים