מפגשים
             מרכז לרפואה משלבת
 

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 מונה:

שיתוף
FacebookTwitter

דף הבית >> תגר בנימין >> מידע בנושאי בריאות ורפואה סינית >> רפואה סינית בתחומי בריאות נוספים >> מיגרנות וכאבי ראש אחרים
 

יעילות הדיקור במניעת מיגרנות

Diener HC, et al. Efficacy of Acupuncture for the Prophylaxis of Migraine: a Multicentre Randomized Controlled Clinical Trial, Lancet Neurol 2006; 5:310-16

רקע - מטרת המחקר הייתה להעריך את יעילותו של טיפול דיקור סטנדרטי-בחלקו, אשר בוצע על-פי עקרונות הרפואה הסינית המסורתית (TCM), בהפחתת ימי המיגרנה 26 שבועות לאחר תחילת הטיפול. יעילות הטיפול הוערכה בהשוואה לדיקור-דמה סטנדרטי-בחלקו ולטיפול תרופתי מקובל למניעת מיגרנות, שכלל תרופות מקבוצת חוסמי-בטא, תרופות מקבוצת חוסמי תעלות-סידן ותרופות אנטי-אפילפטיות.

שיטות - המחקר היה מחקר קליני, שבוצע באופן פרוספקטיבי, אקראי, מבוקר וכפול-סמיות, במספר מרכזי טיפול במקביל. המחקר נערך בין אפריל 2002 ליולי 2005. משתתפים שסבלו מ-2-6 התקפי מיגרנה בחודש נותבו באופן אקראי לקבוצה של דיקור אמיתי (n=313), לקבוצה של דיקור-דמה (n=339) או לקבוצה של טיפול תרופתי (n=308). המטופלים קיבלו 10 טיפולי דיקור במשך 6 שבועות, או טיפול תרופתי מניעתי מתמשך. תוצא המחקר העיקרי (primary outcome) היה ההבדל בימי המיגרנה בין 4 השבועות שטרם הניתוב לקבוצות הטיפול לבין שבועות 23-26 לאחר הניתוב.

ממצאים - מבין 1295 מועמדים להשתתף במחקר, נותבו 960 לקבוצות הטיפול. לאחר היוודע תוצאות הניתוב האקראי לקבוצות ביטלו 125 מהמשתתפים את הסכמתם להשתתף במחקר (106 מהם נותבו לקבוצת הטיפול התרופתי). ניתוח הנתונים של אוכלוסיית המחקר בתכנון (intention-to-treat) כלל 794 משתתפים; ניתוח הנתונים של אוכלוסיית המחקר לפי-פרוטוקול (per protocol) כלל 443 משתתפים. בשבועות 23-26 שלאחר תחילת הטיפול נצפתה הפחתה ממוצעת של 2.3 ימי מיגרנה בקבוצת הדיקור האמיתי (1.9-2.7 95% CI), לעומת הפחתה של 1.5 ימי מיגרנה בקבוצת דיקור-הדמה (1.1-2.0) ו-2.1 ימים בקבוצת הטיפול התרופתי (1.5-2.7). הפחתה זו נמצאה משמעותית סטטיסטית בהשוואה לתקופה טרום-הטיפול (p<0.001), אך ההבדל בין הקבוצות לא היה משמעותי (p=0.09). שיעור המגיבים לטיפול, שהוגדר כאחוז החולים עם הפחתה של 50% או יותר בימי המיגרנה, עמד על 47% בקבוצת הדיקור האמיתי, 39% בקבוצת דיקור-הדמה ו-40% בקבוצת הטיפול התרופתי (p=0.133).

מסקנות - אין הבדל משמעותי סטטיסטית בתוצאות הטיפול במיגרנות בין דיקור אמיתי, דיקור-דמה וטיפול תרופתי.

הערת המתרגם/עורך – בשורה התחתונה, שלוש צורות הטיפול נמצאו יעילות משמעותית, גם אם במידה דומה, במניעת מיגרנות. יתרה מזאת, בניתוח חקירתי (explorative) של הנתונים, כפי שניתן למצוא בגוף המאמר, נמצא כי הדיקור האמיתי, שמתבצע לפי עקרונות הרפואה הסינית, יעיל יותר מדיקור דמה בהפחתת ימי המיגרנה, באופן משמעותי סטטיסטית.

 


 

 

כל הזכויות על כל התכנים באתר שמורות לקליניקת 'מפגשים'. אין להעתיק או לעשות כל שימוש בתכנים המצויים באתר מבלי לקבל אישור מראש!

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  Contact Us [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים