מפגשים
             מרכז לרפואה משלבת
 

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 מונה:

שיתוף
FacebookTwitter

 הטיפול ברפואה סינית

הרפואה הסינית, אשר מתועדת כבר יותר מ-3000 שנה, היא אחת מתורות הריפוי העתיקות בעולם. הטיפול בקליניקת 'מפגשים' משלב את רוב צורות הטיפול הנפוצות ברפואה הסינית:  דיקור, צמחי מרפא, תזונה, חימום (מוקסה/מנורת IR) וצ'י-גונג.

הרפואה הסינית מבוססת על עקרונות שונים לגמרי מהרפואה המערבית. לפי הרפואה הסינית בריאות טובה מחייבת איזון בין שני מרכיבי היסוד העיקריים החיוניים לקיומם של חיים: צ'י (Qi, אנרגיית החיים החיונית) ודם. הצ'י זורם בגופנו בתוך רשת של ערוצים, מרידיאנים, אשר מקשרים בין כל חלקי ואיברי הגוף. 

ניתן להשפיע על זרימת הצ'י בגוף בדרכים שונות. בעזרת דיקור וחימום של נקודות המפוזרות על-גבי הערוצים ניתן להשפיע ישירות על זרימת הצ'י, לפתוח חסימות, למלא חסרים לסלק עודפים. צמחי המרפא, התזונה ותרגילי הצ'י-גונג מאפשרים לעשות זאת בצורה לא-ישירה.

קביעת האבחנה לפי הרפואה הסינית מתבססת על התבוננות במטופלת וחקירה מקיפה, יסודית ומעמיקה אודות אורחות חייה, מאפייני בריאותה ומהלך חייה. השלמת האבחנה מתבצעת בעיקר על-ידי בדיקת הדופק, הלשון, הבטן והמרידיאנים.

 

 

צמחי מרפא (Herbology)

רפואת הצמחים היא מעמודי התווך של הטיפול ברפואה הסינית. השימוש בצמחים וחומרים אחרים כשיטת טיפול בבעיות בריאות מתועד בסין כבר מהמאה ה-2 לפני הספירה.

כל פורמולת צמחי-מרפא מורכבת מתערובת של חומרים אשר מותאמת במיוחד לצרכי המטופלת. מרבית החומרים ברפואה הסינית מקורם בצומח, ונעשה שימוש בכל חלקי הצמח: שורשים, גזע, עלים, פרחים ופירות. חלק מהחומרים הם מינרלים או שמקורם מהחי. פורמולת צמחי-המרפא הסינית מבוססת לרוב על מספר מצומצם של מרכיבים המיועדים לטיפול בבעיה העיקרית, אליהם מצורפים מגוון מרכיבים שמטרתם לאזן בעיות נוספות או את המצב הכללי של המטופלת, לנטרול תופעות לוואי ולשפר את היעילות של המרכיבים המרכזיים.

בשונה מהרפואה המערבית, בה מרבית התרופות מתבססות על מרכיב פעיל בודד, ברפואת הצמחים הסינית האיזון ויחסי הגומלין בין הצמחים הכלולים בפורמולה חשובים יותר מאשר ההשפעה של כל מרכיב ומרכיב.

 

 

 

דיקור (Acupuncture)

הדיקור, או אקופונקטורה, הוא שיטת הטיפול המזוהה ביותר עם הרפואה הסינית. מקור המילה 'אקופונקטורה' היא בשפה הלטינית. המילה 'אקו-' פירושה 'מחט' ו'-פונקטורה' פירושה 'דקירה'. בסינית הביטוי שמקביל לדיקור הוא Zhen Bian.

בטיפול דיקור מוחדרות מחטים דקות וחד-פעמיות אל מתחת לעור, בנקודות ספציפיות על-גבי ערוצי האנרגיה (מרידיאנים), במטרה לפתוח חסימות ולאזן את זרימת הצ'י בערוצים אלו. ברפואה הסינית המסורתית נהוג להניע את המחט עד קבלת תחושת זרימה או כבדות מקומית, אשר נקראת de Qi, ומהווה עדות להשגת ההשפעה המבוקשת בהחדרת המחט.

 

תזונה

התאמת התזונה לפי הרפואה הסינית המסורתית שונה בהגדרותיה מהמלצות התזונה המקובלות במערב, ומושתתת על הכלים האבחנתיים של הרפואה הסינית.

לפי הרפואה הסינית המסורתית אין תזונה נכונה או בריאה לכולם. הסינים אפיינו את המזונות השונים במונחים אנרגטיים. כל סוג מזון מסווג לפי טמפרטורה (מחמם או מקרר), לפי טעם (מתוק, חמוץ, מלוח, מר או חריף) ולפי המרידיאנים והאיברים המושפעים על-ידו. התזונה צריכה להיות מותאמת באופן אינדיבידואלי לכל מטופלת, כך שלנשים עם בעיות בריאות שונות יידרשו פתרונות תזונה שונים.

הרפואה הסינית שמה דגש לא רק על סוגי המזון אלא גם על הרגלי האכילה. ישנה חשיבות למתן תשומת הלב לאכילה, לתזמון הארוחות ועוד. מאחר והרפואה הסינית רואה באדם חלק מהטבע, המלצות התזונה מושפעות גם מאזור המגורים ומעונות השנה.

 

מוקסה (Moxa)

ה'מוקסה' היא תערובת עלים מיובשים של אחד ממיני צמח הלענה
(Mugwort,  Artemisia Vulgaris), אשר נפוץ מאוד בתורות הריפוי שמקורן במזרח אסיה. המוקסה, אשר הבערתה יוצרת חום רב, משמשת ברפואה הסינית בעיקר לטיפול במצבים הכוללים חדירה של קור והפרעה בזרימה החופשית של דם או צ'י, ואלו המתאפיינים בחסר של חום (חסר-יאנג). מצבים שכאלה נפוצים ברפואה הכללית בכלל וברפואת הנשים בפרט: כאבי מחזור, כאבי גב-תחתון, חולשה כללית...

את המוקסה ניתן לראות בשלוש צורות עיקריות: (1) תפזורת (2) גלילים מוכנים (3) 'סיגר'. המוקסה בתפזורת וגלילי המוקסה משמשים לחימום נקודות ספציפיות המצויות על-גבי המרידיאנים. את המוקסה מניחים על גבי ידית של מחט שהוחדרה לנקודה או ישירות על-גבי העור, לרוב עם שכבת בידוד של מלח, שורש זנגוויל או משחה מיוחדת נגד כוויות. 'סיגר' המוקסה משמש לחימום לא-ישיר הן של נקודות והן של ערוצי אנרגיה. 

 

מנורת תת-אדום מינרלית

מכשיר זה, אשר מכונה גם 'מנורת מוקסה', יכול לשמש לעתים כתחליף למוקסה בצורת 'סיגר' בחימום מקומי או אזורי.

המכשיר פולט חום באמצעות גלים אלקטרומגנטיים בתחום התת-אדום
(Infra-Red). חום זה עוזר להרחבת נימי הדם וזרימת הדם למקום, ומסייע להתחדשות התאים ולניקוז רעלים ונוזל לימפה. בדומה למוקסה, המכשיר משמש לטיפול בבעיות הקשורות לשלד ולשרירים (כאבי גב, שרירים ומפרקים, פגיעות ספורט וכד') ובמגוון בעיות נוספות, כמו שלשולים, הצטננויות, בעיות מחזור, בעיות עור ועוד.

 

 

אלקטרו-אקופונקטורה

בשיטת דיקור זו מתבצע גירוי חשמלי של נקודות הדיקור על-ידי חיבור זוגות של מחטים למכשיר מיוחד והעברת אותות חשמליים בעוצמה נמוכה ביניהן.

שיטה זו נפוצה בעיקר בטיפול בכאב לסוגיו, בהפרעות בתחושה, זירוז לידה ועוד. השיטה גם הוכחה כיעילה בהפחתת הקאות לאחר טיפולי כימותרפיה, כאשר ניתנת בנוסף לתרופות למניעת הקאות (בהשוואה למתן תרופות בלבד). 

 

טאי-צ'י (Taiji)

הטאי-צ'י, או טאי-צ'י-צ'ואן, מתועד בסין החל מהמאה ה-17 כאומנות לחימה, אך כיום הוא נלמד ומתורגל בעיקר כמדיטציה בתנועה ושיטה לשיפור הבריאות.

לטאי-צ'י סגנונות רבים, בכולם התרגול מתבצע בעמידה, תוך ביצוע רצף של תנועות במרחב. התנועה בטאי-צ'י זורמת, רכה ומבוקרת. דגש רב ניתן ליציבות הגוף ושילוב התנועות בצורה הרמונית. התרגול נועד לשפר את זרימת האנרגיה בערוצים ובאיברי הגוף השונים, וכך לשמר בריאות טובה וצלילות של הדעת.

הטאי-צ'י הוא מוקד למחקרים רפואיים רבים, בעיקר בגלל היותו בטוח כל-כך לתרגול. נמצא כי הטאי-צ'י עוזר לשיפור היציבות, להפחתת לחץ-דם, להרגעה ולהפחתה של חלומות רעים וסיוטי לילה, מסייע לתפקוד הכללי, משפר את תפקוד הלב והריאות ועוד.

 

צ'י-גונג (Qigong)

'צ'י' היא האנרגיה החיונית הזורמת בגופנו, לפי הרפואה הסינית, ובלעדיה אין חיים. 'גונג' משמעו 'להשיג מיומנות בדרך של התמדה ושקדנות בתרגול'. בדומה לטאי-צ'י, גם הצ'י-גונג נעזר בתנועה על-מנת לאזן את זרימת הצ'י בערוצים ובאיברים השונים. בשונה מהטאי-צ'י, אשר מבוסס על תנועות שונות זו מזו המבוצעות ברצף, הצ'י-גונג הוא אוסף של תרגילים קצרים ופשוטים יחסית, אשר מבוצעים שוב ושוב, ולכל תרגיל מיוחסת השפעה בריאותית מסוימת.

תרגול הצ'י-גונג יכול להתבצע בעמידה, ישיבה או שכיבה, בהתאם למצב הבריאותי הכללי. פשטות התרגילים מאפשרת תרגול גם לאנשים מבוגרים או חולים המתקשים לעמוד זמן ממושך או לבצע תנועות מורכבות.

מחקרים שנערכו בצ'י-גונג מראים כי לתרגול סגולות בריאותיות רבות. תרגול קבוע נמצא יעיל בהפחתת לחץ-דם, הפחתת מקרי שבץ ותמותה משבץ, איזון הורמונלי, שיפור צפיפות העצם, הפחתת דיכאון, תמיכה באיזון של סוכרת מסוג 2, שיפור איכות החיים בחולי סרטן ועוד.

כל הזכויות על כל התכנים באתר שמורות לקליניקת 'מפגשים'. אין להעתיק או לעשות כל שימוש בתכנים המצויים באתר מבלי לקבל אישור מראש!

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  Contact Us [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים