מפגשים
             מרכז לרפואה משלבת
 

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 מונה:

שיתוף
FacebookTwitter

דף הבית >> אודות הצ'י-גונג
 

מה זה צ'י?

צ'י (Qi) הוא האנרגיה, או כוח החיים, הממלא את היקום. הסינים בעת העתיקה האמינו שישנם שלושה סוגי צ'י עיקריים הנמצאים ביחסי גומלין - צ'י-השמיים (Tian Qi), צ'י-האדמה (Di Qi) וצ'י-האדם (Ren Qi). צ'י-השמיים הוא זה ששלט במזג-האוויר, וכאשר יצא מאיזון גרם לתופעות האקלים השונות, כמו רוח, גשם, סופות וכדומה. האסטרולוגיה ותורת הניבוי (Divination) הן ניסיונות של האדם להבין או להיעזר בצ'י-השמיים.

התופעות המתרחשות על-פני האדמה מושפעות באופן ישיר מתופעות האקלים, ולכן צ'י-האדמה מושפע מצ'י-השמיים. תופעות כמו רעידות אדמה תוארו כחוסר איזון של צ'י-האדמה. שגשוג ופריחה של צמחיה ובעלי-חיים היו תוצאה של צ'י-אדמה מאוזן. תורת הפנג-שואי (Feng Shui) היא ניסיון של האדם להיעזר בצ'י-האדמה לצורך בניית מקומות מגורים וכדומה.

לכל יצור על-פני האדמה - אדם, בעל-חיים או צמח - יש צ'י-משלו. חוסר איזון בצ'י גורם למחלות ומוות. שמירה על איזון, והבנה של מחזורי האנרגיה של השמיים והאדמה - אלו הם סגולות לאריכות ימים ובריאות טובה.

 


מה זה צ'י-גונג?

הביטוי "גונג" (Gong) בסין פירושו אנרגיה וזמן. לעתים משתמשים בו כקיצור של הביטוי "גונג-פו" (Gongfu), אשר משמש לציין כל תחום לימוד, אימון או עבודה המצריך השקעת אנרגיה, זמן וסבלנות על מנת לרכוש מיומנות בו. כך, הביטוי "צ'י-גונג" משמעו התחום אשר בעזרת שקדנות רבה והשקעה רבה של אנרגיה וזמן, מאפשר לפתח מיומנות בשליטה על הצ'י.

הצ'י-גונג הוא תוצאה של חקר מתמשך של תופעות הטבע השונות. הביטוי יכול להתייחס לכל סוגי הצ'י, אך משמש בעיקר לגבי צ'י-האדם. בדומה לשיטות אחרות שנועדו להשפיע ולהסדיר את צ'י-האדם, כמו דיקור ותורת הצמחים של הרפואה הסינית, תרגילי הצ'י-גונג עוזרים לשמור על זרימת הצ'י בגוף ועל הרמוניה בין צ'י-האדם לזרימת האנרגיה מחוצה לו. תרגול הצ'י-גונג מסייע להסדיר ולחזק את זרימת הצ'י בתוך הגוף, להאט את תהליך ההזדקנות של הגוף, וכך להשיג בריאות טובה יותר ואריכות ימים. בנוסף לפן הבריאותי, יש רבים הנעזרים בצ'י-גונג ובתרגילי מדיטציה שונים על-מנת להתקדם מהבחינה הרוחנית.


הדגמות

תרגילי שמונת מעשי הרקמה - Ba Duan Jin או  Eight Pieces of Brocade 

1) ד"ר אלון קליין מדגים - (א) גרסה בסיסית  (ב) גרסה מתקדמת, על-פי סדנה של המורה Michiko Nitobe

2) מאסטר Jesse Tsao מדגים את 'שמונת מעשי הרקמה'  

3) הדגמה של סגנון ה-Chinese Health Qigong Association בשני חלקים - חלק ראשון, חלק שני.

4) הדגמה בסגנון מנזר שאולין


צ'י-גונג 'חמש החיות' (Five Animals)

הדגמה של מאסטר Jesse Tsao לסדרת 'חמש החיות' (Five Animals) 

 


 

 

 

 


 

 

 

כל הזכויות על כל התכנים באתר שמורות לקליניקת 'מפגשים'. אין להעתיק או לעשות כל שימוש בתכנים המצויים באתר מבלי לקבל אישור מראש!

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  Contact Us [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים