מפגשים
             מרכז לרפואה משלבת
 

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 מונה:

שיתוף
FacebookTwitter

דף הבית >> אודות הטאי-צ'י
 

הטאי-צ'י, או טאי-צ'י-צ'ואן, החל את דרכו, ככל הנראה במאה ה-17, כאומנות לחימה, אך כיום מתורגל על-ידי מיליוני אנשים בסין וברחבי העולם כולו כדרך או אמצעי למניעת מחלות, שיפור הבריאות וטיפול בבעיות כרוניות. התרגול של טאי-צ'י נועד ליצור קשר בין המתרגל לבין מקור-הוויתו, בהתבסס על הפילוסופיה הסינית העתיקה של Yin ו-Yang, מתוך כוונה להגיע להרמוניה עם היקום.

הטאי-צ'י מתבסס על תרגול של רצף קבוע של תנועות (Form). התנועות בטאי-צ'י מבוצעות באיטיות ורכות, תוך שמירה על תנועה עגולה, זורמת והרמונית. במהלך השנים התגבשו מספר אסכולות או סגנונות, אשר לכל סגנון רצף תנועות משלו, אשר מתבסס על אותם עקרונות תרגול, אך עם דגשים מעט שונים. הסגנונות המרכזיים בטאי-צ'י הם: סגנון Chen, סגנון Yang, סגנון Wu, וכן הסגנונות שנוצרו על-ידי Wu Yuxiang, Hao He ו-Sun Lutang.

סגנון Chen נחשב בעיני רבים לסגנון הראשון של הטאי-צ'י. מייחסים את פיתוח הסגנון ל-Chen Wanting, דור תשיעי למשפחת Chen, אשר חי במאה ה-17 במחוז הונאן. סגנון Chen מתאפיין בתנועה חלקה וזורמת, אשר לעתים הופכת לתנועה מהירה ומתפרצת, כולל ניתורים.

סגנון Yang הוא הסגנון הנפוץ ביותר. מייסדו הוא Yang Luchan, שחי בעיקר במאה ה-19, למד אצל משפחת Chen, הפך לאחד ממורי ואומני הלחימה הדגולים של זמנו, ופיתח סגנון משלו. בנו של Yang Luchan וממשיכי דרכו המשיכו לפתח ולשפר את הסגנון, והסגנון אותו מתרגלים כיום מתבסס בעיקרו על הפיתוח של Yang Chengfu, נכדו של Yang Luchan, שחי בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20. בהשוואה לסגנון Chen, סגנון Yang מתאפיין בתנועה מאוזנת יותר, זורמת ללא מאמץ, ומעט פחות מורכבת. לסגנון Yang מספר רצפי תנועות, הנפוצים בהם הם הרצף המסורתי בן 85 התנועות, הרצף הקצר שפותח בבייג'ינג בן 24 התנועות והרצף התחרותי בן 40 התנועות.

Wu Yuxiang היה תלמיד של Yang Luchan ושל אחד מבני משפחת Chen, ופיתח סגנון משלו, אשר מתאפיין ברצף תנועות מהיר. Hao He היה תלמיד של אחיינו של Wu Yuxiang ופיתח אף הוא סגנון אשר קרוי על שמו. Sun Lutang, שהיה אומן לחימה שהתמחה ב-Baguazhang ו-Xingyiquan (שתי אומנויות לחימה סיניות) למד מ-Hao ופיתח סגנון משלו, אשר כולל 85 תנועות, מתבסס על 3 אומנויות הלחימה שלמד ומאפיין בתנועות ידיים מהירות ותנועות רגליים רכות וזורמות. Wu Jianquan למד טאי-צ'י מאביו, שהיה תלמידו של Yang Luchan ובנו השני. במשך שנים רבות לימד Wu את סגנון Yang, אך עם השנים פיתח סגנון משלו, אשר מתאפיין בתנועות פחות רכות, קטנות יותר ומעגליות יותר.

קישורים להדגמות של הסגנונות השונים:

(א) ד"ר אלון קליין - הדגמה של הליכה לפנים בסגנון Yang הרצף הקצר

(ב) הדגמה של סגנון Yang - הרצף הקצר: Beijing Short Form 24, קבוצה בהדרכת המורה He Xiao Dong מתרגלת את רצף 40 התנועות של Yang; הדגמה נוספת של רצף 24 התנועות של סגנון Yang על-ידי Wang Zhi Ping.

(ג) הדגמה של המאסטר Chen Xiaowang, מגדולי המורים החיים כיום - רצף התנועות של סגנון Chen

(ד) הדגמה של סגנון Wu, על-ידי המאסטר Wang Hao Da - הרצף הארוך של סגנון Wu

(ה) הדגמה של סגנון Sun, על-ידי מאסטר Jesse Tsao - רצף 73 התנועות של סגנון Sun
 

 
 


 
  

כל הזכויות על כל התכנים באתר שמורות לקליניקת 'מפגשים'. אין להעתיק או לעשות כל שימוש בתכנים המצויים באתר מבלי לקבל אישור מראש!

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  Contact Us [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים