מפגשים
             מרכז לרפואה משלבת
 

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 מונה:

שיתוף
FacebookTwitter

 

לידות-בית הן נושא שנוי במחלוקת. כך למשל, הקולג' האמריקאי למיילדוּת וגינקולוגיה (ACOG) מתנגד בתוקף ללידות בית, מאחר ואין מחקרים איכותיים המשווים את התועלת והבטיחות של לידות בית לעומת לידות בבית-החולים. מנגד, הקולג' האמריקאי לאחיות מיילדוֹת מציין כי לפי מחקרים איכותיים לידות בית מתוכננות מועילות לבריאות היילוד. גם איגוד האחיות לבריאות האישה, מיילדוּת ויילודים תומך בזכות הנשים לבחור ולקבל את כל מגוון השירותים להיריון, לידה ובריאות האישה בכלל. הקולג' המלכותי לרפואת מיילדוּת  וגינקולוגיה, בשיתוף עם הקולג' המלכותי למיילדוֹת תומכים בלידות בית לנשים בהיריון שאינן בסיכון מוגבר לסיבוכים. באופן דומה, משרד הבריאות של דרום אוסטרליה הוציא הנחיות מפורטות לגבי לידות בית מתוכננות במועד אצל נשים בהיריון בסיכון נמוך, עם עובר אחד.

מדוע נשים בוחרות ללדת בבית?

מחקר שנערך בשבדיה מצא כי הסיבות העיקריות ללידת בית הן הרצון שבלידה יהיו נוכחים האח או האחות של היילוד, ולעתים גם חברה של היולדת, וכן רצון להימנע מתרופות לשיכוך כאבים וחוסר שביעות רצון מההתייחסות הרפואית לנושא הלידה.

בהשוואה לנשים שמתכננות ללדת בבית-החולים, נשים המבקשות ללדת בבית הן נחושות יותר, סומכות יותר על האינטואיציה שלהן ופחות על ייעוץ מקצועי, בטוחות יותר בגופן, ונוטות להתנגד לתרופות וטכנולוגיות רפואיות. לרוב הן פחות חרדות, ומבקשות לשמור על שליטה וללדת באווירה אינטימית, רגועה ושקטה, אשר שמה דגש על משפחה ועל הנורמליות של תהליך הלידה.

אמנם, כאשר הלידה מתרחשת כמתוכנן שביעות הרצון של היולדות ממקום לידתן היא גבוהה, הן לגבי לידות בית והן לגבי לידות בבית-החולים; אולם, כאשר הלידה בבית יוצאת לפועל ועוברת בהצלחה, שביעות הרצון מלידות-בית גבוהה באופן משמעותי. יתרה מזאת, יותר נשים היולדות בבית מצהירות כי הלידה הייתה הישג שלהן.

עמדתן זו של נשים היולדות בבית נתמכת על-ידי מרכיבים אובייקטיביים רבים - בלידות בית נעשה פחות שימוש בזירוז לידה (אינדוקציה), פחות ניטור של דופק לב העובר ופחות שימוש באלחוש אזורי (אפידורלי). לידות בית גם גורמות לפחות חיתוכים של חיץ-הנקבים (אפיזיוטומיות), וכרוכות פחות בשימוש במכשירים ופחות בלידות קיסריות.

מהם הגורמים המשפיעים על בטיחות הלידה בבית?

חמישה גורמים עיקריים משפיעים של שכיחות הסיבוכים של לידות, בין אם הן מתבצעות בבית ובין אם הן מתרחשות בבית-החולים:

(1) הסיכון המיילדותי - המצב הבריאותי של האישה וההיסטוריה המיילדותית שלה משפיעים על התאמתה ללדת בבית. בחלק מהמקומות נהוג שלא להמליץ על לידת בית לנשים שילדו קודם לכן בניתוח קיסרי.

(2) מספר הלידות הקודמות - באופן כללי, בהשוואה לנשים בלידה ראשונה, ללא סיכון מוגבר, נשים באותה רמת סיכון בלידתן השנייה ומעלה מצויות בסיכון נמוך משמעותית לזירוז לידה, אלחוש אפידורלי, לידות מכשירים, לידות בניתוח קיסרי, חיתוכים של חיץ-הנקבים או קרעים בדרגה שלישית או רביעית של חיץ-הנקבים. באופן דומה, תינוקות בלידה שנייה ומעלה מצויים בסיכון נמוך משמעותית לחמצת של הדם, ציון אפגר נמוך מ-4 כעבור 5 דקות, צנרור (אינטובציה), פרכוסים ואשפוז בטיפול נמרץ. בנוסף, נשים בלידת בית שזוהי לידתן השנייה ומעלה, נזקקות פחות להעברה לבית-החולים במהלך הלידה. הסיבות השכיחות להעברה לבית החולים הן התקדמות לידה לא מספקת, חשד למצוקת עובר, צורך בהקלה על כאבים, יתר לחץ-דם, דימומים ומצג עובר אבנורמלי.

(3) מקום הלידה המתוכנן - לידות בית לא מתוכננות כרוכות בסיכון מוגבר לסיבוכים. סיכון זה נובע, בין השאר, מהכנה לקויה ללידה, משקל לידה נמוך יותר והיעדר מיילדת מיומנת. כך למשל, תמותת היילודים במהלך הלידה בלידות-בית לא-מתוכננות גבוהה פי 20 עד 100 בהשוואה ללידות-בית מתוכננות.

(4) מיומנות הצוות המיילד ו-(5) גישת מרכז הלידה - כ-90% מלידות הבית בארה"ב מלוות על-ידי מיילדות, אך רק 25% מהן לערך הן מיילדות אקדמאיות מוסמכות, וכל השאר הן מיילדות שעברו הכשרה מצומצמת יחסית. בין המיילדות גישות מגוונות ושונות לליווי ותמיכה בלידה. מנגד, מעל 90% מלידות בית-החולים מלוות על-ידי רופאים או רופאות מתחום המיילדוּת, ולא על-ידי מיילדות. נשים שלוו וטופלו על-ידי מיילדות חוו פחות אשפוזים טרום הלידה, תמותת עוברים, אלחוש/הרדמה אזורית, לידות מכשירים ואפיזיוטומיות; נשים אלו חוו יותר לידות נרתיקיות ספונטניות, הנקה ותחושת שליטה בלידה.

עד כמה בטוחה לידת-בית?

למרות שתמותה של היולדת או של יילוד, במהלך או בסמוך ללידה, הם מאורע נדיר, אלו הם המדדים העיקריים לבטיחות הלידה באשר היא.

תמותת היולדת - במעט המחקרים שבחנו את נושא תמותת היולדת בלידות בית-חולים ובלידות בית, לא נרשמו מקרי מוות. הערכה המתבססת על ניתוח סטטיסטי מצביעה על שיעור של כ-27 מקרי מוות ל-100,000 לידות מתוכננות בבית, וכ-10 מקרי מוות בלידות בית-חולים מתוכננות.

תמותת היילוד - הממצאים בנוגע לתמותת היילוד במהלך הלידה או לאחר הלידה אינם עקביים.

תמותת יילודים במהלך הלידה - מחקרים מוקדמים שבחנו את הנושא נערכו בעיקר במקומות בהם לידות-בית אינן שכיחות, המיילדות אינן פועלות באופן מלא במסגרת המערכת הרפואית, וגם נשים שאינן בסיכון נמוך לסיבוכי לידה ילדו בבית. במחקרים אלו נמצא ששיעורי התמותה של יילודים במהלך לידות-בית מתוכננות גבוה ב-0.6-2.7 מקרים ל-1000 לידות בהשוואה לתמותה בלידות בית-חולים מתוכננות. נראה כי חלק ניכר ממקרי המוות של יילודים קשור לאירועים של תשניק (אספיקסיה) במהלך הלידה. גם כאשר נבדקו שיעורי התמותה של יילודים שלא סבלו מפגמים מולדים, נמצא כי בלידות-בית התמותה הייתה גבוהה ב-1-2 מקרים ל-1000 לידות בהשוואה ללידות בית-חולים.

מנגד, בשני מחקרים קנדיים שנערכו בשנים האחרונות לא נמצא הבדל משמעותי בשיעורי התמותה של יילודים במהלך הלידה בהשוואה בין לידות-בית מתוכננות בליווי מיילדות מוסמכות (0.35-1.35 ל-1000 לידות) לבין לידות בית-חולים מתוכננות בליווי מיילדות (0.57-1.35 ל-1000 לידות) או בליווי רופא/ה (0.64 ל-1000 לידות). חשוב לציין, שהכשרת המיילדות בקנדה מוסדרת בחוק, נדרשות ארבע שנות לימוד אקדמי ולאחר מכן השתתפות בלימודי המשך אינטנסיביים, ופעילות המיילדות המוסמכות היא חלק בלתי-נפרד ממערכת הבריאות הקנדית. יתרה מזאת, בקנדה רק נשים בסיכון נמוך מאוד לסיבוכי היריון מועמדות ללידת בית. לפיכך, נראה כי לא ניתן להכליל את ממצאי המחקרים הקנדיים על מקומות ומערכות בריאות, דוגמת ארה"ב, בהן לידות-בית אינן שכיחות, ברבות מהן הליווי מתבצע על-ידי מיילדות שהכשרתן מוגבלת יחסית, המיילדות לעתים אינן חלק ממערכת הבריאות המקומית, ובחלק מהמקרים היולדות אינן בקבוצת הסיכון הנמוך לסיבוכי היריון.

תמותת יילודים לאחר הלידה - באופן דומה, במחקרים מוקדמים תמותת יילודים לאחר לידות-בית מתוכננות הייתה גבוהה יותר ב-0.4 עד 2.8 מקרים ל-1000 לידות בהשוואה ללידות בית-חולים מתוכננות, גם בקרב יילודים שלא סבלו מפגמים מולדים וכאלו שנולדו בזמן (term). מנגד, באחד משני המחקרים הקנדיים, אשר בדק גם את נושא תמותת היילודים לאחר הלידה, לא נמצא הבדל משמעותי בין לידות-בית מתוכננות (0.9 מקרים ל-1000 לידות) לבין לידות בית-חולים מתוכננות (0.6 ל-1000 לידות).

מחקר הולנדי גדול שנערך בנושא, בדק את התמותה במהלך הלידה ולאחריה בקרב 529,688 יולדות. משתתפות המחקר היו נשים בסיכון נמוך לסיבוכי היריון, שילדו בין השנים 2000 ל-2006, בשבועות 37-42, יילודים ללא פגמים מולדים, בליווי מיילדת. החוקרים לא מצאו הבדלים בין לידות-בית מתוכננות לבין לידות מתוכננות בבית-החולים בשיעורי התמותה של יילודים במהלך הלידה, ביממה שלאחרי הלידה או בשבוע שלאחריה, וקבעו כי לידות בית המתבצעות בליווי מיילדות מוסמכות ומיומנות אשר מהוות חלק ממערכת הבריאות המקומית, אינן מסוכנות יותר מלידות מתוכננות המתבצעות בבית-החולים.

סיבוכי לידה נוספים - גם בנוגע לחלק מסיבוכי הלידה האחרים יש מחלוקת בין המחקרים השונים. למשל, ישנם מחקרים המצביעים על שכיחות גבוהה יותר של דימום לאחר הלידה בלידות בית, אך מנגד מחקרים אחרים מצביעים על תמונה הפוכה או שכיחות דומה של התופעה. באופן דומה, אין אחידות בנוגע לשכיחות של קרעים בחיץ-הנקבים.

מנגד, כל המחקרים מצביעים על שכיחות נמוכה יותר או דומה של קרעים בדופן הנרתיק וכן של קרעים דרגה 3 או 4 בלידות-בית, בהשוואה ללידות המתרחשות בבית-החולים. ייתכן שממצאים אלו משקפים שכיחות גבוהה יותר של חתכים יזומים (אפיזיוטומיות) ושל שימוש במכשירים בלידות המתרחשות בבית-החולים. בנוסף, ובאופן דומה, השכיחות של זיהומים לאחר הלידה (כלליים וכוריואמניוניטיס) נמוכה יותר בלידות בית, וזאת למרות שלידות בית הן לרוב ממושכות יותר.

רוב המחקרים מצביעים על שכיחות נמוכה יותר או דומה של סיבוכים ביילוד, כמו מים מקוניאליים, צורך בהנשמה, פגות, משקל לידה נמוך, אשפוז ביחידה לטיפול נמרץ של יילודים ופציעות במהלך הלידה, בלידות-בית מתוכננות בהשוואה ללידות מתוכננות בבית-החולים. מנגד, בעוד שחלק מהמחקרים מצביעים על שכיחות דומה או נמוכה יותר של ציון אפגר נמוך יותר חמש דקות לאחר הלידה בלידות-בית, שני מחקרים אמריקאיים גדולים מצביעים על ממצאים הפוכים.

לסיכום

התועלת של לידות בית, הכוללת היבטים פסיכולוגיים-חברתיים, פחות תחלואה של האם והיילוד ופחות התערבויות רפואיות בלידה, עומדת מול סיכון מוגבר לתמותת היילוד בזמן הלידה ואחריה. לאור הממצאים, ייתכן שהימנעות מניטור דופק העובר והתערבויות רפואיות בהתאם, אשר נחשבת כיתרון של לידות-בית, עלולה להיות גורם משמעותי בעליית הסיכון. מנגד, נראה כי לידות-בית של נשים בסיכון נמוך בלבד לסיבוכים, בליווי מיילדות מיומנות אשר עברו הכשרה מקיפה ומשולבות באופן משמעותי במערכת הבריאות, מביאות את התועלת המירבית לבריאות האם והיילוד.

Wax JR, et al. Home Versus Hospital Birth - Process and Outcome, Obstetrical and Gynecological Survery, 2010, 65(2): 132-140

כל הזכויות על כל התכנים באתר שמורות לקליניקת 'מפגשים'. אין להעתיק או לעשות כל שימוש בתכנים המצויים באתר מבלי לקבל אישור מראש!

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  Contact Us [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים