מפגשים
             מרכז לרפואה משלבת
 

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 מונה:

שיתוף
FacebookTwitter

 

דיקור ופיזיותרפיה לטיפול בכאבים בכתף

Vas J, et al. Single Point Acupuncture and Physiotherapy for the Treatment of Painful Shoulder: a Multicentre Randomized Controlled Trial, Rheumatology, 2008; 47: 887-893

במחקר זה, שנערך ב-6 מרכזים רפואיים בספרד, נכללו 425 חולים עם כאבים בכתף אחת ואבחנה של תסמונת תת-אקרומיאלית חד-צדדית (Unilateral Subacromial Syndrome). במסגרת המחקר טופלו כל החולים במשך 3 שבועות בפיזיותרפיה יומיומית, ובנוסף, באופן אקראי, טופלו בדיקור או ב-TENS* דמה (כביקורת) פעם אחת בשבוע. הדיקור בוצע בנקודה אחת ברגל (ST38), נמשך 20 דקות, ובמהלכו בוצעו מניפולציות ידניות חוזרות של המחט ובמקביל להן ביצע המטופל באופן פעיל תנועות שונות של הכתף הכואבת. תוצא המחקר העיקרית היה השינוי בתפקוד הכתף, לפי מדד CMS (Constant-Murley Score), 4 שבועות לאחר תחילת הטיפול.

תוצאות – לאחר הטיפול נצפתה עלייה של 16.6 נקודות במדד תפקוד הכתף בקבוצת החולים שטופלה בדיקור, לעומת 10.6 בלבד בקבוצת הביקורת. ההבדל בין הקבוצות היה משמעותי סטטיסטית (
p<0.001). בנוסף, 53% מהחולים בקבוצת הדיקור הפחיתו את השימוש במשככי כאבים, לעומת 30% בלבד בקבוצת הביקורת. גם כאן ההבדל בין הקבוצות היה משמעותי סטטיסטית (p<0.001).

לסיכום
– דיקור בשילוב עם פיזיותרפיה משפר את תפקוד הכתף ומפחית כאבים טוב יותר מפיזיותרפיה בלבד. שיפור זה מלווה בהפחתה בצריכת משככי כאבים.

כל הזכויות על כל התכנים באתר שמורות לקליניקת 'מפגשים'. אין להעתיק או לעשות כל שימוש בתכנים המצויים באתר מבלי לקבל אישור מראש!

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  Contact Us [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים