מפגשים
             מרכז לרפואה משלבת
 

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 מונה:

שיתוף
FacebookTwitter

דף הבית >> תגר בנימין >> מידע בנושאי בריאות ורפואה סינית >> נושאים בבריאות האישה >> הריון ולידה >> בעיות בריאותיות בהריון >> יתר לחץ-דם בהריון >> יתר לחץ-דם כרוני בהריון
 

יתר לחץ-דם כרוני מופיע בכ-5% מההריונות. יתר לחץ-דם כרוני מוגדר במספר מצבים: (1) יתר לחץ-דם הידוע קודם להריון (2) עלייה בלחץ-הדם במהלך המחצית הראשונה של ההריון (3) יתר לחץ-דם הנמשך יותר מ-12 שבועות לאחר הלידה.
במהלך הריון נורמלי יש עלייה של 40-60% בנפח הדם של האם ועלייה משמעותית בתפוקת הלב וזרימת הדם בכליות. באופן נורמלי יורד לחץ-הדם, בהשפעת ההורמון פרוגסטרון, במחצית הראשונה של ההריון, וחוזר לרמתו המקורית בתום הטרימסטר השלישי.
יתר לחץ-דם יכול לנבוע ממגוון סיבות, ביניהן יתר לחץ-דם לא-מוסבר (Essential), בעיות בכלי-הדם, הפרעות אנדוקריניות (סוכרת, פעילות יתר של בלוטת התריס ועוד), הפרעות הקשורות לכליות (אי-ספיקה כרונית ועוד) ומחלות רקמת חיבור (למשל, לופוס).
יתר לחץ-דם כרוני, מכל סיבה שהיא, מגביר את הסיכון לפגיעה בהתפתחות העובר. סיכון זה מחייב ניטור מוגבר של העובר והתפתחותו.
טיפול
בנשים עם יתר לחץ-דם כרוני קל, ללא עדות למחלת כליות, לרוב אין סיבוכים ולכן אין הכרח לטפל תרופתית. מומלץ להימנע מאלכוהול ומוצרי טבק, יש הממליצים לצמצם את צריכת המלח, וכן מומלץ להימנע מפעילות גופנית מאומצת או מהפחתה במשקל. רופאים רבים מתייחסים לערך 150/100 כערך שמעליו מומלץ להתחיל טיפול תרופתי. מומלץ לבצע בדיקות כל 2-4 שבועות עד שבוע 34-36 להריון, וכל שבוע לאחר מכן. יש להיערך ללידה במועד, בשבוע 39-40.
נשים עם לחץ-דם מעל 180/110, או אלו עם עדות לבעיה כלייתית, מצויות בסיכון גבוה לסיבוכים, בין השאר התקפי לב, שבץ מוחי או החמרה של מחלת הכליה. נשים אלו צריכות לקבל טיפול תרופתי להורדת לחץ-הדם, ולהיות במעקב צמוד עם בדיקות תכופות של לחץ-הדם, של התפתחות העובר ושל רמת החלבון בשתן. יש הממליצים להעריך את תפקודי הכליות בכל טרימסטר. רצוי להיערך ללידה בשבוע 38, או לאחר שמוודאים את הבשלת הריאות של העובר. במקרים בהם יש החמרה בלחץ-הדם אשר מחייבת הקדמה של הלידה, יש לשקול טיפול בסטרואידים על-מנת להאיץ את הבשלת ריאות העובר.
השפעה על ההריון – הסיבוכים השכיחים של יתר לחץ-דם קשה הם הפרעה להתפתחות העובר, קדם רעלת הריון (Pre-eclampsia), היפרדות שלייה ולידה מוקדמת. נשים עם יתר לחץ-דם קשה בתחילת ההריון ונשים עם עדות לפגיעה בכליות או בכלי-דם של הלב מצויות בסיכון גבוה במיוחד לסיבוכים בהריון.


** המידע מבוסס על: Decherney AH, et al. Current Diagnosis & Treatment - Obstetrics & Gynecology, 10th Ed. McGraw-Hill

כל הזכויות על כל התכנים באתר שמורות לקליניקת 'מפגשים'. אין להעתיק או לעשות כל שימוש בתכנים המצויים באתר מבלי לקבל אישור מראש!

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  Contact Us [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים