מפגשים
             מרכז לרפואה משלבת
 

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 מונה:

שיתוף
FacebookTwitter

 

הזרעה תוך-רחמית (Intra-Uterine Insemination)

שיטה זו נועדה לטפל בבעיות זרע בדרגה קלה עד בינונית. קודם להזרעה הזרע עובר עיבוד - מרכזים את תאי-הזרע בעלי התנועתיות הרבה ביותר ומסלקים את נוזל הזרע (Seminal fluid) בעזרת פרוסטגלנדינים. את הזרע מזריקים דרך הנרתיק וצוואר הרחם לתוך הרחם.

הזרקת תא-זרע לתוך ביצית (Intra-Cytoplasmic Sperm Injection)

שיטה זו משמשת בשילוב עם הפריה חוץ-גופית לטיפול בבעיית זרע בדרגה חמורה (פחות מ-2 מיליון תאי זרע תנועתיים). בהליך ה-ICSI מוזרקים תאי-זרע בודדים לתוך הביציות שנשאבו. מאחר ונדרשת כמות מינימלית של תאי זרע, ניתן לשאוב אותם ישירות מבלוטת יותרת-האשך (אפידידימיס, MESA) או מהאשכים (TESA). השימוש ב-ICSI נעשה במקרים הבאים: (א) בעיה קשה במאפייני תאי הזרע (מספר נמוך של תאי זרע תנועתיים או תקינים מבנית) (ב) חוסר הצלחה בהפריה חוץ-גופית רגילה (ג) פגמים בתאי-הזרע אשר אינם מאפשרים הפריה תקינה.

באופן כללי, הליך ה-ICSI הינו בטוח מאוד, אך יש לזכור כי תינוקות שנולדו בעזרת ICSI מצויים בסיכון מוגבר ללקות בהפרעות מולדות הקשורות לכרומוזומי המין (למשל, תסמונת אנגלמן).

האבחון הראשוני - מדידת רמות ה-FSH, LH, טסטוסטרון ופרולקטין - מאפשר להבדיל בין הפרעה חסימתית, תת-פעילות ראשונית של בלוטות המין (הפרעה באשכים) או תת-פעילות משנית של בלוטות המין (הפרעה בבלוטת יותרת-המוח או בהיפותלמוס). ניתן לטפל בהפרעה חסימתית באמצעות תיקון ניתוחי או בעזרת שאיבה ישירות מבלוטת יותרת-האשך או מהאשך עצמו. ניתן לטפל בשפיכה לאחור (רטרוגרדית) בעזרת תכשירים אלפא-סימפטומימטיים או על-ידי הפרדת תאי-הזרע מהשתן והחדרתם בעזרת הזרעה תוך-רחמית. הגורם השכיח ביותר לתת-פעילות ראשונית של בלוטות המין היא תסמונת קליינפלטר (שניים או יותר כרומוזומי X). תת-פעילות משנית של בלוטות המין יכולה להיגרם כתוצאה מגידול בבלוטת יותרת המוח (למשל, פרולקטינומה), או בגלל הפרעה בהיפותלמוס (למשל, תסמונת Kallman). מרבית הגידולים מפרישי הפרולקטין בבלוטת יותרת-המוח מגיבים לטיפול תרופתי. שימוש ב-GnRH בפעימות, או ב-FSH, עשוי להסדיר את רמת הטסטוסטרון ואת ייצור תאי הזרע.

וריקוצלה היא הרחבה של ורידי האשך, אשר גורמת לעלייה בטמפרטורת האשך ופוגעת בפוריות. כ-15% מהגברים סובלים מוריקוצלה קלינית אותה ניתן לגלות בבדיקה גופנית. וריקוצלה תת-קלינית היא זו שניתן לזהות רק בעזרת בדיקת סונר או הדמיה של ורידי האשך (ונוגרפיה). נהוג להציע תיקון כירורגי של הוריקוצלה בכדי לשפר את הפריון.

כאשר בעיית הזרע אינה ניתנת לתיקון, ניתן להיעזר בתרומת זרע, לצורך שימוש בהזרעה תוך-רחמית או הפריה חוץ-גופית.

כל הזכויות על כל התכנים באתר שמורות לקליניקת 'מפגשים'. אין להעתיק או לעשות כל שימוש בתכנים המצויים באתר מבלי לקבל אישור מראש!

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  Contact Us [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים