מפגשים
             מרכז לרפואה משלבת
 

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 מונה:

שיתוף
FacebookTwitter

 

צמחי מרפא סיניים לטיפול בהפרעות מצב רוח – הפרעה דו-קוטבית ודיכאון

Zhang ZJ, et al. The Beneficial Effect of the Herbal Medicine Free and Easy Wanderer Plus (FEWP) for Mood Disorders: Double-blind, Placebo-controlled Studies, Journal of Psychiatric Research, 2007; 41: 828-836

מחקר זה מהווה המשך למחקר קודם שהראה את יעילותה של פורמולת צמחי מרפא (אשר מכונה בקיצור FEWP),  כתוספת לתרופה קרבמזפין (טגרטול) בטיפול בהפרעה דו-קוטבית. המחקר הנוכחי האריך את תקופת הטיפול של 12 השבועות ל-26 שבועות, בהם נשמר כפל-הסמיות. בהשוואה לנבדקים שטופלו בפלסבו כתוספת לתרופה, בקבוצת הנבדקים שטופלה בצמחי מרפא כתוספת לתרופה היה שיעור הפסקת הטיפול בכלל, ושיעור הפסקת הטיפול בגלל תופעות לוואי, נמוך באופן משמעותי (31% לעומת 51%, 15% לעומת 28%, בהתאמה). לא היה הבדל בין הקבוצות בשיעור הפסקת הטיפול בגלל היעדר יעילות או בגלל החמרה של התסמינים. בקבוצת הנבדקים שטופלו בצמחי המרפא היה שיעור תופעות הלוואי נמוך יותר, ורמת התרופה בסרום הייתה נמוכה יותר.

במחקר נפרד שנערך במקביל, נבדקה היעילות של אותה פורמולת צמחי המרפא בטיפול בדיכאון. 149 חולים שסבלו מדיכאון חד-קוטבי
(87) ודו-קוטבי (62) חולקו באופן אקראי בין שתי קבוצות. קבוצת המחקר טופלה ב-36 גרם/יום של הפורמולה
וקבוצת הביקורת טופלה באמצעות פלסבו, במשך 12 שבועות. יעילות הטיפול נמדדה בעזרת מדד המילטון לדיכאון, מדד מונטגומרי-אסברג לדיכאון ומדד התרשמות קלינית כללית לגבי חומרת התסמינים. החולים עם דיכאון, חד-קוטבי ודו-קוטבי, שטופלו באמצעות צמחי-המרפא הראו שיפור גדול יותר באופן משמעותי בכל שלושת המדדים, וכן שיעור תגובה קלינית גבוה משמעותית (74% לעומת 42%).

לסיכום - התוספת של פורמולת הצמחים 
משפרת את הסבילות לקרבמזפין בשימוש ממושך. בנוסף, הפורמולה יעילה לטיפול במצבי דיכאון שונים.

כל הזכויות על כל התכנים באתר שמורות לקליניקת 'מפגשים'. אין להעתיק או לעשות כל שימוש בתכנים המצויים באתר מבלי לקבל אישור מראש!

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  Contact Us [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים