מפגשים
             מרכז לרפואה משלבת
 

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 מונה:

שיתוף
FacebookTwitter

דף הבית >> תגר בנימין >> מידע בנושאי בריאות ורפואה סינית >> נושאים בבריאות האישה >> הריון ולידה >> הפלות >> הפלות חוזרות
 

המצב של הפלות חוזרות מוגדר כ-2-3 או יותר הפלות, בזו אחר זו, לפני שבוע 20, עם עובר במשקל נמוך מ-500 גרם בכל פעם. כ-1% מהנשים סובלות מהפלות חוזרות. ככל שגדל מספר ההפלות החוזרות, כך גדל הסיכון להפלה חוזרת נוספת. הסיכון להפלה ספונטנית ראשונה הוא כ-15%. הסיכון להפלה ספונטנית חוזרת הוא 30% לפחות.
גורמים נוספים המגבירים את הסיכון להפלות חוזרות הם גיל האם ומצב הכרומוזומים בעובר. גיל אם מבוגר מגביר את הסיכון להפלות חוזרות. מצב כרומוזומים תקין בעובר שהופל מגביר את הסיכון להפלות חוזרות, שכן הוא מצביע על בעיה הקשורה באם.
עם זאת, למרבית הזוגות עם הפלות חוזרות יש סיכוי טוב, של כ-60%, להריון שיסתיים באופן תקין במועדו.
גורמים
שלושת הגורמים העיקריים להפלות חוזרות הם הפרעות כרומוזומליות, בעיות מבניות ברחם (כ-15% מהמקרים) ותסמונת אנטי-פוספוליפיד (APLA). גורמים נוספים אפשריים הם הפרעות הורמונליות (הפרעות בבלוטת התריס, חסר פרוגסטרון, סוכרת בלתי-נשלטת), זיהומים, מחלה של האם, גורמים סביבתיים וגורמים הקשורים למערכת החיסון. בכ-50% מהמקרים לא ניתן לזהות גורם ודאי להפלות החוזרות.
בעיות מבניות ברחם מצויות בכ-15% מהמקרים של הפלות חוזרות. הבעיה המבנית השכיחה ביותר ברחם היא מחיצות תוך-רחמיות. בעיות נוספות הן רחם חד או דו-קרני, מיומות סבמוקוזליות ועוד. לרוב, הפלה בגלל בעיה מבנית מתרחשת בטרימסטר השני. אי-ספיקה של צוואר רחם עלולה להיגרם כתוצאה מחשיפה ל-DES, טראומה לאחר גרידה או קוניזציה ו/או השפעה הורמונלית. הבעיה באה לידי ביטוי לרוב באמצע טרימסטר שני או תחילת טרימסטר שלישי, בהרחבה מהירה וללא כאבים של צוואר הרחם.
טיפול
כאשר הגורם להפלות החוזרות הוא הפרעה כרומוזומלית, ניתן להיעזר באבחון טרום-השרשה וכן בתרומת זרע או ביצית.
הטיפול בבעיות מבניות ברחם הוא בעיקרו ניתוחי. סיכויי הכניסה להריון לאחר טיפול שכזה הם 70-85%. הטיפול המומלץ באי-ספיקה של צוואר הרחם, לאחר שלילת גורמים אחרים להפלות החוזרות, הוא ביצוע Cerclage צווארי בשבוע 12-14. שיעורי הצלחת ההריון לאחר פעולה שכזו הם 85-90%. סיבוכים אפשריים הם סיבוכי הרדמה, דימום, זיהום, פקיעת קרומים והפלה. מומלץ להימנע מפעולה זו במקרים של דימום ממקור לא ברור, זיהום, צירים, פקיעת קרומים ופגמים מולדים. הטיפול בתסמונת אנטי-פוספוליפיד, המתאפיינת בקרישיות יתר, הוא באמצעות אספירין במינון נמוך או הפרין.
 
** מידע זה מתבסס על: Decherney AH, et al. Current Diagnosis & Treatment - Obstetrics & Gynecology, 10th Ed. McGraw-Hill

כל הזכויות על כל התכנים באתר שמורות לקליניקת 'מפגשים'. אין להעתיק או לעשות כל שימוש בתכנים המצויים באתר מבלי לקבל אישור מראש!

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  Contact Us [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים