מפגשים
             מרכז לרפואה משלבת
 

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 מונה:

שיתוף
FacebookTwitter

דף הבית >> תגר בנימין >> מידע בנושאי בריאות ורפואה סינית >> נושאים בבריאות האישה >> התקופה שלאחר הלידה >> הנקה
 

היתרונות והחסרונות של הנקה
יתרונות לאם – הנקה מאיצה את תהליך כיווץ הרחם לאחר הלידה ומפחיתה את איבוד הדם. היא מחזקת את הקשר בין האם לתינוק ומשפרת את עמידות האם במתחים. התנועתיות ויכולת הספיגה של המעי משתפרות. בהנקה ללא תוספי מזון הביוץ נדחה. מחקרים מראים כי הנקה עשויה לסייע בהגנה מפני סרטן לפני הפסקת הוסת ומפני סרטן השחלות.
חסרונות לאם – הנקה סדירה עלולה להפריע לתפקוד השגרתי של האם. חלק מהנשים חוות קשיים כמו רגישות של הפטמות ודלקת של השד (מסטיטיס). רבות מהנשים שעברו ניתוחים להגדלת שדיים יכולות להניק. בחלק מהמקרים של הקטנת שדיים ההנקה אינה אפשרית.
יתרונות לתינוק – חלב האם טוב לעיכול, בעל הרכב מיטבי, זמין בטמפרטורה טובה ובזמן המתאים ואינו מזוהם. הנקה קשורים לירידה בשכיחות של שלשולים, זיהומים בדרכי נשימה תחתונות, דלקת של האוזן התיכונה, דלקות ריאה, דלקות בדרכי השתן, דלקת נמקית של המעי, זיהומים חיידקיים פולשניים ותמותה פתאומית של התינוק. ייתכן שהנקה קשורה לירידה בסיכון לפתח סוכרת תלויית-אינסולין, מחלה דלקתית של המעי (קרוהן ודלקת כיבית של המעי הגס), לימפומה ומחלות הקשורות לאלרגיה, בשנים המאוחרות יותר בחיים. תינוקות יונקים פחות צפויים לסבול מהשמנת יתר בינקות ובגיל ההתבגרות. היניקה משפרת את הקשר בין האם לתינוק. ייתכן שאף ההתפתחות השכלית משתפרת אצל תינוקות יונקים.
חסרונות והתוויות-נגד – התוויות-הנגד המוחלטות להנקה הן שימוש בסמים או אלכוהול, זיהום בנגיף HTLV1, סרטן שד, זיהום פעיל של הרפס סימפלקס בשד, שחפת ריאתית פעילה אצל האם, גלקטוזמיה אצל התינוק, טיפול בתרופות כימותרפיות ותרופות רעילות אחרות אצל האם. התוויות-נגד יחסיות - באופן כללי, תרופות רבות אינן מומלצות בזמן הנקה, ויש לבחון את החלופות הטיפוליות בכל מקרה ומקרה. במדינות המפותחות, בהן ההנקה אינה חיונית להישרדות התינוק, זיהום HIV אצל האם הוא התוויית-נגד להנקה. הנקה על-ידי אם הסובלת מ-CF עלולה לגרום להיפר-נתרמיה אצל התינוק. נשים עם זיהום של נגיף ה-וריצלה צריכות להימנע מכל מגע עם התינוק. חלק מהתינוקות היונקים סובלים מרמה גבוהה של בילירובין בדם וצהבת בשבועות הראשונים לחיים כתוצאה ממרכיבים המצויים בחלב האם. ההנקה עלולה להיות בעייתית עם תינוקות חלשים, חולים, פגים צעירים מאוד או תינוקות עם בעיות מולדות מבניות כמו חיך שסוע ו-PKU.
בעיות הקשורות להנקה
רגישות וכאבים בפטמות – רגישות בפטמות היא תופעה שכיחה במהלך הימים הראשונים להנקה, אשר מתחילה לרוב כאשר התינוק מתחיל לינוק. הרגישות פוחתת בדרך-כלל כאשר החלב מתחיל לזרום. במקרים של רגישות משמעותית ניתן לטפל באמצעות חימום יבש מקומי בין ההנקות. פיסורות בפטמות גורמות לכאבים עזים ופוגעות בתהליך ההנקה. זיהום מקומי סביב הפיסורה עלול להחמיר לדלקת מקומית של השד. לעתים קרובות ניתן לטפל בבעיה על-ידי מריחה של משחת ויטמין A ו-D או לנולין על בסיס מים. על מנת להאיץ את החלמת המקום רצוי לחמם את המקום בחום יבש במשך 20 דקות 4 פעמים ביום באמצעות נורה של 60 וואט הממוקמת במרחק של כ-45 ס"מ מהפטמה. קודם להנקה רצוי להפיק חלב באופן ידני. עדיף להתחיל להניק בשד ללא הפיסורה, כאשר השד עם הפיסורה חשוף לאויר, וכך לאפשר ליציאת החלב הראשונית להתרחש ללא טראומה. כדאי למרוח מעט מהחלב שיצא על הפטמות ולתת לו להתייבש שם בין ההנקות. במידת הצורך, ניתן להיעזר במגן פטמה בזמן ההנקה, וליטול משככי כאבים (איבופרופן או אקמול, עם או ללא קודאין) מיד לאחר ההנקה. במקרים נדירות יש צורך להפסיק להניק באופן זמני בצד הפגוע ולרוקן את השד באופן ידני או בעזרת משאבה, בעדינות. זיהום של קנדידה עלול לגרום לכאב עז כרוני בפטמות, ללא ממצא בולט בבדיקה הגופנית. משחת ניסטטין עוזרת להקלה מהירה. יש לטפל גם בפטרת של הלשון, פטרת חיתולים או קנדידה בנרתיק של האם.
גודש בפטמות – גודש בפטמות מתרחש בשבוע הראשון להנקה ונובע מגודש בכלי הדם ומהצטברות חלב אם. עיסוי פטמות קודם ללידה, והאכלה בתכיפות גדולה עוזרים למנוע את הבעיה. גודש של עטרת הפטמה (Areola) גורם לחסימה של הפטמה ומפריע לאחיזת התינוק. גודש בינוני עד קשה גורם לשדיים להפוך נוקשים וחמים למגע. תופעה זו עלולה לגרום לאי-נוחות ואף לעלייה קלה בחום הגוף. במקרים קלים ניתן לטפל בעזרת אקמול או משככי כאבים אחרים, קומפרסים קרים והפקה ידנית של חלב קודם להנקה. במקרים קשים יש צורך לרוקן את השד ידנית או באמצעות משאבה.
דלקת של השד – דלקת של השד שכיחה יותר בנשים לאחר לידה ראשונה. חשוב שלא לייחס כל חום גבוה לגודש בלבד. דלקת של השד מופיעה בדרך כלל 5 ימים או יותר לאחר הלידה. לרוב, מופיעים אודם וכאב מקומיים במהלך השבוע השני או השלישי לאחר הלידה. הדלקת עלולה להופיע לאחר הגמילה מהנקה, כאשר זרימת החלב נפסקת. בדלקת של השד ניתן לבודד חיידקים המכוסים בנוגדנים בתוך חלב האם. פעמים רבות, המקור לזיהום הוא התינוק, אשר מדביק את האם. דלקת חוזרת או דו-צדדית צריכה להעלות חשד לזיהום חיידקי אצל התינוק. כאשר הדלקת אינה מטופלת כנדרש, עלולה להתפתח מורסה מקומית. כאשר יש רק דלקת, רצוי לשאוב את החלב באופן סדיר וכך למנוע ממנו להצטבר. מומלץ לחמם את האזור מקומית, להתאים חזייה שאינה לוחצת ולטפל בעזרת אנטיביוטיקה. בצקת גומתית באזור הדלקתי ואזור מקומי רך עלולים להעיד על היווצרות מורסה. במקרה שכזה, חיוני לבצע חתך, לפתוח כיסי מוגלה, לנקז את המוגלה החוצה ולאפשר נתיב ניקוז רחב. לא מומלץ להמשיך ולהניק כשיש מורסה בשד.
גלקטוצלה – ציסטה מלאה חלב נגרמת כתוצאה מחסימה של אחת מצינוריות החלב בשד. קומפרסים חמים והמשך הנקה לרוב יפתרו את הבעיה.
סירוב התינוק לינוק – מזונות כגון שעועית, כרוב, לפת, ברוקולי, בצל ושום עלולים לגרום לתינוק לסרב לינוק או לכאבי בטן.
הפסקת הנקה
הדרך הפשוטה לדכא את ייצור החלב היא הפסקת ההנקה, הימנעות מגירוי של הפטמות, הימנעות מהפקת חלב ידנית או בעזרת משאבה ולבישת חזייה תומכת. ניתן להיעזר גם במשככי כאבים, מאחר וכמחצית מהנשים יסבלו מגודש או כאב בשדיים. כמחצית יסבלו גם מדליפת חלב. למרות הגודש ואי-הנוחות, הצטברות החלב בשדיים תעצור את יצירתו והוא ייספג. לאחר כ-2-3 ימים הגודש יפחת והכאב יחלוף. לא מומלץ להפסיק ייצור חלב בעזרת תרופות או אסטרוגנים.
 
** מידע זה מבוסס על: Decherney AH, et al. Current Diagnosis & Treatment - Obstetrics & Gynecology, 10th Ed. McGraw-Hill

כל הזכויות על כל התכנים באתר שמורות לקליניקת 'מפגשים'. אין להעתיק או לעשות כל שימוש בתכנים המצויים באתר מבלי לקבל אישור מראש!

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  Contact Us [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים