מפגשים
             מרכז לרפואה משלבת
 

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 מונה:

שיתוף
FacebookTwitter

דף הבית >> תגר בנימין >> מידע בנושאי בריאות ורפואה סינית >> נושאים בבריאות האישה >> התקופה שלאחר הלידה >> הטיפול לאחר הלידה
 

משך האשפוז המומלץ לאחר לידה הוא 2-4 ימים. רק 3% מהיולדות בלידה נרתיקית טבעית, וכ-9% מאלו שילדו בניתוח קיסרי יסבלו מסיבוכי לידה המחייבים אשפוז ארוך יותר או חזרה לאשפוז.
לאחר הלידה נשים רבות סובלות ממגוון קשיים ובעיות – כאבים בחיץ-הנקבים (פרינאום), קשיים בהנקה, דלקות בדרכי השתן, בריחת שתן וצואה, כאבי ראש ועוד. עם זאת, ברוב המקרים ניתן לשחרר את היולדת הביתה עם התינוק תוך יומיים.
פעילות ומנוחה – שחרור מוקדם הביתה משפר את תחושת הבריאות של היולדת, מאיץ ומשפר את הקטנת הרחם וניקוזו  ומפחית את הסיכון לדלקת ורידים פקקתית (תרומבופלביטיס). בלידה ללא סיבוכים, היולדת יכולה לקום מהמיטה בהקדם. מאחר ורבות מהיולדות סובלות מעייפות ותשישות, אין לפרש את הקימה מהמיטה כחזרה לפעילות רגילה. לכן, מומלץ על מנוחה ליולדת. ברבות מהלידות ללא סיבוכים ניתן לחזור לפעילות גופנית מאומצת יותר – עלייה במדרגות, הרמת משאות, רכיבה או נהיגה וביצוע תרגילי התעמלות מחזקי שרירים – בשלב מוקדם. מומלץ על חזרה הדרגתית לפעילות גופנית, כפי שמתאפשר על-פי המצב הרפואי והגופני.
פעילות מינית – באופן כללי, ניתן לחזור לקיים יחסי מין כ-3 שבועות לאחר הלידה. החזרה לתגובתיות המינית הרגילה אורכת בממוצע כ-12 שבועות לאחר הלידה. עם זאת, אין מניעה לקיים יחסי מין כאשר חיץ הנקבים אינו כואב ואין דימום משמעותי. רבות מהנשים מדווחות על היעדר או ירידה בתשוקה המינית בשלב המוקדם שלאחר הלידה, ומייחסות זאת לעייפות, חולשה, כאב, הפרשות מציקות מהנרתיק או פחד מפגיעה או נזק. אצל קרוב ל-50% מהנשים חוזרת התשוקה המינית תוך 2-3 שבועות לאחר הלידה. למרות שאצל נשים רבות התשוקה המינית נותרת נמוכה, כמעט כל הנשים חוזרות לפעילות מינית תוך 6-8 שבועות לאחר הלידה. אצל כ-20% מהנשים אין תשוקה מינית בחלוף 3 חודשים מהלידה, ואצל כ-20% נוספות אין חזרה של התשוקה המינית ולעתים נוצרת אף דחייה מיחסי מין. הגורמים המשפיעים על החזרה לפעילות מינית הם מצב חיץ הנקבים או הנרתיק, חזרת התשוקה המינית והאטרופיה של הנרתיק הנובעת מהנקה. עם זאת, נשים מניקות מדווחות על יותר עניין ביחסי מין בהשוואה לנשים שאינן מניקות. חשוב לזכור, שכ-50% מהנשים החוזרות לפעילות מינית כ-6 שבועות לאחר הלידה סובלות מכאבים בזמן המשגל. תופעה זו עלולה להימשך עד שנה לאחר הלידה.
תזונה – תזונה מגוונת מומלצת לכל הנשים לאחר הלידה, מיד עם חזרת התיאבון ותום השפעת התרופות לאלחוש ושיכוך כאבים. עם זאת, נשים מניקות, כמו אלו שאינן מניקות, אינן זקוקות ליותר מאשר 2600-2800 קק"ל/יום. רצוי להמשיך בנטילת תוספי ויטמינים ומינרלים בשלב המוקדם שלאחר הלידה.
שלפוחית השתן – רוב הנשים מרוקנות את שלפוחית השתן בשלב צירי הלידה. למרות זאת, עלולה להיווצר התרחבות משמעותית של השלפוחית תוך 12 שעות מהלידה. לידה ממושכת או לידת מלקחיים עלולות לפגוע בבסיס השלפוחית ולהפריע לתהליך ההשתנה. בימים הראשונים שלאחר הלידה שלפוחית השתן מתמלאת בזמן קצר וישנה השתנה מרובה. במקרים בהם יש קושי להשתין, נדרשת הכנסת קטטר, לעתים כל 6 שעות. כ-5% מהנשים סובלות מחיידקים בדרכי השתן ללא תסמינים בשלב המוקדם לאחר הלידה. הטיפול בנשים עם תרבית שתן חיובית הוא מתן אנטיביוטיקה ל-3 ימים.
תפקוד המעי – באופן כללי, לאחר הלידה יש האטה בתפקוד המעי. האטה זו, בנוסף לרגישות בחיץ הנקבים ואובדן הנוזלים, עלולה לגרום לעצירות. אצל נשים שטופלו בחוקן לפני הלידה צפויה יציאה רק 1-2 ימים לאחר הלידה. ניתן להיעזר בחלב מגנזיום, נר משלשל, חוקן או מרככי צואה על מנת להקל או לעודד יציאה. טחורים הם תופעה שכיחה לאחר הלידה, אשר לרוב ניתן לטפל בה באמצעות קומפרסים, נרות סטרואידים, אלחוש מקומי ואמבטיות ישיבה. כ-5% מהנשים סובלות מבריחת צואה 3 חודשים לאחר הלידה, לרוב בגלל פגיעה בשריר הסוגר של פי הטבעת. ברוב המקרים מדובר בתופעה חולפת.
רחצה – הרחצה לאחר הלידה אפשרית ברגע שהיולדת מסוגלת לקום ולהסתובב על רגליה. אמבטיות ישיבה עשויות להועיל במקרים של כאבים בחיץ הנקבים. עם זאת, אסור לבצע שטיפה של הנרתיק בתקופה שלאחר הלידה. ניתן להשתמש בטמפונים, אך מומלץ שלא להשתמש בהם בזמן השינה.
הטיפול בחיץ הנקבים – ברוב המקרים ניתן לטפל בחיץ הנקבים באמצעות שטיפה מקומית ושיכוך כאבים. קומפרסים קרים, לרוב קרח, מיד לאחר הלידה מפחיתים את הבצקת המקומית והכאב. יש לנקות את האזור לפחות 1-2 פעמים ביום בעזרת סבון רגיל, ולאחר כל מתן שתן או יציאת צואה. אמבטיות ישיבה קרות, למשך 20-30 דקות, עשויות להפחית כאבים אצל חלק מהנשים. התרופות היעילות להפחתת כאבים הנובעים מחתך בחיץ הנקבים הן ממשפחת התרופות נוגדות הדלקת הלא-סטרואידליות (NSAID). יש לבדוק חתך או תיקון של קרע בחיץ הנקבים באופן יומיומי. כאבים קשים מאוד או מתמשכים עלולים להעיד על שטף-דם מקומי, זיהום מקומי וסיבוכים אחרים. עם זאת, השכיחות של זיהומים בחתך של חיץ הנקבים היא נמוכה ביותר.
כיווץ הרחם – מתן אוקסיטוצין בשלב השני של הלידה ו/או לאחר יציאת השלייה מונע דימומים לאחר הלידה ואת הצורך במתן חומרים אחרים מכווצי רחם.
מצב נפשי – התגובה הראשונית הנפוצה לאחר הלידה היא הקלה רבה, ולאחריה לרוב שמחה והכרת תודה על כך שהתינוק נולד ובריא. מגע בילוד, החזקתו והטיפול בו מחזקים במהירות את הקשר של האם אליו. עם זאת, לא כל האמהות הטריות מגיבות כך. חלקן חשות ריחוק מהילוד. ריחוק זה עשוי להופיע כדכדוך (Maternity Blues) קל וחולף בכ-50-70% מהיולדות לאחר הלידה, אך במקרים קשים הריחוק יכול להופיע כדיכאון ולעתים נדירות גם כפסיכוזה. הדכדוך האמהי הוא תגובה נפשית נורמלית של הסתגלות. הוא מתאפיין לרוב בבכי, חרדה, עצבנות ואי-שקט. לעתים הוא יכול להתבטא בדיכאון, תחושה של היולדת כי היא אינה מתאימה להיות אמא, שינויים תנודתיים במצב הרוח, בלבול, קושי להתרכז, כאבי ראש, שכחנות, נדודי שינה, תחושת התנתקות וחוסר מציאות (דה-פרסונליזציה) ורגשות שליליים כלפי התינוק. תסמינים אלו חולפים לרוב תוך 10 ימים, אך התקפי בכי עלולים להופיע גם שבועות לאחר הלידה. ניתן להפחית את מצוקת האם על-ידי מתן תמיכה גופנית וחיזוקים. הקשר האינטימי בין האם לילוד יכול להיפגע במקרים של תינוקות שנולדו פגים או חולים. גם קשיים בין בני הזוג או ריחוק מחברים בתקופה שלאחר הלידה עלולים לפגוע בקשר זה.
 
** המידע מבוסס על: Decherney AH, et al. Current Diagnosis & Treatment - Obstetrics & Gynecology, 10th Ed. McGraw-Hill

כל הזכויות על כל התכנים באתר שמורות לקליניקת 'מפגשים'. אין להעתיק או לעשות כל שימוש בתכנים המצויים באתר מבלי לקבל אישור מראש!

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  Contact Us [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים