מפגשים
             מרכז לרפואה משלבת
 

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 מונה:

שיתוף
FacebookTwitter

דף הבית >> תגר בנימין >> מידע בנושאי בריאות ורפואה סינית >> נושאים בבריאות האישה >> הריון ולידה >> תסמינים וסימנים של ההריון
 
תסמינים (symptoms) של הריון
הפסקת הוסת - בנשים עם מחזור סדיר, הפסקת וסת היא הסימן הברור ביותר להריון. הפסקת הוסת אינה סימן אמין בנשים עם מחזור לא סדיר, מאחר והיא עלולה להיגרם גם על-ידי מגוון גורמים אחרים, כגון מתח נפשי, מחלות כרוניות, תרופות ועוד.
דימום קל (spotting) - בחלק מהנשים בהריון יש דימום קל שמקורו באתר השתרשות הביצית. דימום זה יכול להופיע החל מ-6 ימים לאחר ההפריה ועד כ-35 יום לאחר הוסת האחרונה. יש נשים עם דימומים מחזוריים בלתי-מוסברים במהלך ההריון.
בחילות והקאות - כ-50% מהנשים בהריון סובלות מבחילות והקאות, בעיקר בשבועות 2-12 להריון. לרוב הבחילות חמורות יותר בבוקר, ועלולות להופיע בתגובה לריחות בישול או ריחות חריפים.
כאבים ורגישות בשדיים - נשים רבות סובלות מרגישות ואף כאבים של השדיים, הגדלה של עטרת הפטמה (שבועות 6-8) והפרשת חלב מוקדמת (Colostrum, לרוב לאחר 16 שבועות הריון).
תנועות עובר - מופיעות לרוב בשבועות 18-20 בהריון ראשון ובשבועות 14-16 בהריון שני ואילך.
תסמינים הקשורים בשתן - הלחץ של הרחם על שלפוחית השתן יכול לגרום לשלפוחית רגיזה, תכיפות במתן שתן וריבוי שתן בלילה.

סימנים (signs) של הריון 
טמפרטורת הגוף הבסיסית - מתאפיינת בעלייה מתמשכת (3 שבועות ומעלה).
שינויים עוריים - מגוון שינויים מופיעים בהריון, ביניהם ניתן לציין הופעת כתמים כהים על הפנים (Chloasma), התכהות הפטמות וקו האמצע של הבטן מתחת לטבור (Linea nigra), סימני מתיחה על הבטן והשדיים (Striae), נגעים עוריים דמויי כוכב (Spider telaniectases) ועוד.
שינויים באיברי האגן - איברי האגן עוברים שינויים שניתן לזהותם בבדיקת גינקולוג – גוון כחלחל של הנרתיק וצוואר הרחם, הפרשה מוגברת מהנרתיק, הרפייה של רצועות ומפרקי האגן ועוד.
שינויים של הבטן - הבטן גדלה בהדרגה במהלך ההריון, החל משבוע 7 ועד שבוע 28 לערך. הגדלה זו בולטת בעיקר בשבועות 16-22. החל משבוע 28 ניתן לחוש התכווצויות קלות של הרחם (Braxton Hicks contractions), אשר נעלמות לרוב בתגובה להליכה או פעילות גופנית אחרת.
סימנים הקשורים לעובר - ניתן לזהות דופק של העובר בעזרת בדיקת סונר (אולטרא-סאונד) החל משבוע 10 להריון. את גוף העובר ניתן למשש דרך הבטן האם החל משבוע 22 להריון. תנועות עובר ניתן למשש החל משבוע 18 לערך. לעתים ניתן לאתר פעילות של לב העובר בעזרת בדיקת סונר החל משבוע 5-6 להריון. ניצני הגפיים נראים בשבועות 7-8 ואצבעות ותנועות גפיים בשבועות 9-10.

בדיקות הריוןהורמון הבטא-hCG
ניתן לאתר את הורמון הבטא-hCG בדם האם החל מיום 8-11 לאחר ההתעברות. רמות ההורמון מגיעות לשיא בשבועות 10-12 להריון. ניתן לזהות את הימצאות ההורמון בשתן בבדיקה ביתית ובבדיקה מעבדתית, אשר הינה מדויקת יותר. בבדיקת מעבדה ניתן לזהות גם את רמת ה-hCG בדם. בדיקה זו שימושית לזיהוי הריון בשלבים המוקדמים מאוד, ולהערכה של מצבים כמו סיכון להפלה, הריון חוץ-רחמי ואחרים.

** המידע מתבסס על: Decherney AH, et al., Current Diagnosis & Treatment - Obstetrics & Gynecology, 10th Ed, McGraw-Hill

כל הזכויות על כל התכנים באתר שמורות לקליניקת 'מפגשים'. אין להעתיק או לעשות כל שימוש בתכנים המצויים באתר מבלי לקבל אישור מראש!

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  Contact Us [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים