מפגשים
             מרכז לרפואה משלבת
 

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 מונה:

שיתוף
FacebookTwitter

 

Neri I, et al. Acupunctrue plus Moxibustion to Resolve Breech Presentation: a Randomized Controlled Study, The Journal of Maternal-Fetal and Neonatal Medicine 2004; 15:247-52

במדינות רבות במערב מצג עכוז הינו התוויה לניתוח קיסרי אלקטיבי. הרפואה הסינית מציעה לתקן מצג עכוז על-ידי גירוי של נקודה בקצה הבוהן הקטנה של הרגל באמצעות דיקור, מוקסה* או שתי השיטות גם יחד. במחקר מבוקר ואקראי זה, שנערך באיטליה, גייסו החוקרים 240 נשים בשבוע הריון 33-35, עם עובר במצג עכוז. הנשים נותבו באופן אקראי לקבוצת טיפול (דיקור ומוקסה דו-צדדי) או לקבוצת ביקורת שכללה השגחה בלבד. תוצא המחקר העיקרי היה המצג בלידה.

תוצאות – 14 נשים נשרו מהמחקר, וניתוח הנתונים הסופי בוצע על 226 נשים, 114 מהן בקבוצת הביקורת ו-112 בקבוצת הטיפול. בזמן הלידה, שיעור היילודים במצג ראש היה נמוך יותר בקבוצת הביקורת (36.7%) לעומת קבוצת הטיפול (53.6%; p=0.01). בהתאם, שיעור הניתוחים הקיסריים למצג עכוז בקבוצת הטיפול היה נמוך משמעותית בהשוואה לקבוצת הביקורת.

מסקנות – טיפול המשלב דיקור ומוקסה יעיל יותר מהשגחה בלבד בהיפוך עובר ממצג עכוז למצג ראש. נראה כי יש להציע שיטה זו לנשים המבקשות לחוות לידה טבעית.

* מוקסה – חימום בעזרת הבערה מבוקרת של אחד המינים של צמח הלענה (Mugwort או Artemisia vulgaris).

 

 

 


כל הזכויות על כל התכנים באתר שמורות לקליניקת 'מפגשים'. אין להעתיק או לעשות כל שימוש בתכנים המצויים באתר מבלי לקבל אישור מראש!

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  Contact Us [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים