מפגשים
             מרכז לרפואה משלבת
 

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 מונה:

שיתוף
FacebookTwitter

 

דיקור להפחתת גלי-חום בנשים לאחר הפסקת הוסת

Nir Y, et al., Acupuncture for Postmenopausal Hot Flashes, Maturitas, 2007; 56:383-395

מחקר זה ביקש לבדוק האם דיקור מותאם אישית יעיל בהפחתת גלי חום ושיפור איכות החיים בנשים לאחר הפסקת הוסת. במחקר, שנערך בתצורה של מחקר אקראי, מבוקר וחד-סמיות, השתתפו 29 נשים, אשר סבלו מ-7 ומעלה התקפים בינוניים עד קשים של גלי חום ביממה, עם רמת אסטרדיול נמוכה מ-50 פ"ג/מ"ל ורמות TSH תקינות. המשתתפות טופלו במשך 7 שבועות בדיקור אמיתי או בדיקור דמה, וקיבלו בסה"כ 9 טיפולים - 2 טיפולים בשבוע במהלך השבועיים הראשונים, ולאחר מכן טיפול אחד בשבוע. הדיקור האמיתי כלל 5-7 נקודות דיקור לפי פרוטוקול מובנה; דיקור הדמה ניתן בנקודות שאינן מקובלות לפי הרפואה הסינית, עם מחטי דמה ללא חדירה של העור.

תוצאות – בקבוצת הנשים שטופלו בדיקור אמיתי נצפתה הפחתה משמעותית בחומרת גלי החום בהשוואה לנשים שטופלו בדיקור הדמה (24.5% לעומת 4.4%, p=0.042). בשתי קבוצות הטיפול – דיקור אמיתי ודיקור דמה - הייתה הפחתה משמעותית בתדירות גלי החום (42.4% ו-32%, בהתאמה; p<0.001), אך ההבדל בין הקבוצות לא היה משמעותי סטטיסטית (p>0.352).

סיכום – בהשוואה לדיקור דמה, נשים שסבלו מגלי חום בחומרה בינונית-קשה וטופלו בדיקור אמיתי, מותאם אישית, נהנו מהפחתה משמעותית בחומרת התסמינים. יתרה מזאת, דיקור באופן כללי הפחית גם את תדירות גלי החום.

כל הזכויות על כל התכנים באתר שמורות לקליניקת 'מפגשים'. אין להעתיק או לעשות כל שימוש בתכנים המצויים באתר מבלי לקבל אישור מראש!

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  Contact Us [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים