מפגשים
             מרכז לרפואה משלבת
 

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 מונה:

שיתוף
FacebookTwitter

דף הבית >> תגר בנימין >> מידע בנושאי בריאות ורפואה סינית >> נושאים בבריאות האישה >> גיל המעבר >> בעיות בריאותיות גיל המעבר >> גלי חום
 

גלי חום הם התופעה השכיחה ביותר בגיל המעבר. תופעה זו מתרחשת בכ-75% מהנשים לאחר הפסקת וסת וכוללת אירועים חוזרים של אודם של הפנים, תחושת חום והזעה. יותר מ-80% מהנשים עם גלי חום סובלות מהתופעה שנה ויותר, ו-25-50% מהן סובלות ממנה במשך יותר מ-5 שנים. רוב הנשים מדווחות שגלי החום מתחילים בתחושת לחץ בראש, אשר מתגברת עד הופעת גל החום עצמו. לעתים תחושה זו מלווה בהרגשה של דפיקות לב. גל החום עצמו מתאפיין בתחושת חום או צריבה בפנים, בצוואר ובחזה, כשבעקבותיה הזעה בכל הגוף, אשר בולטת בעיקר בראש, בצוואר, בבית-החזה ובגב. אירוע של גל חום יכול להימשך עד 10 דקות, ובממוצע 4 דקות. התדירות משתנה מ-1-2 בשעה עד 1-2 בשבוע. תסמינים נוספים אך פחות נפוצים הם: חולשה, עייפות, תחושת התעלפות וסחרחורת. נשים רבות הסובלות מגלי חום מדווחות גם על הזעות לילה ונדודי שינה. הפרעות שינה קשות יכולות לגרום להפרעה משמעותית בזיכרון ולחרדה.

ההסבר לתופעה – המנגנון המדויק שמסביר את גלי החום אינו ידוע, אך נראה כי מדובר בתפקוד לקוי של המערכת במוח שאחראית על ויסות טמפרטורת הגוף.

טיפולאסטרוגנים הם הטיפול העיקרי המקל על גלי חום ואף מפחית את הפרעות השינה. ישנם מספר תחליפים לנשים שלא יכולות לקחת אסטרוגנים. פרוגסטין (פרוגסטרון סינתטי) יעיל במניעה של גלי חום. תרופות נגד-דיכאון וחרדה מסוג
SSRI נמצאו לאחרונה יעילות בהפחתה של גלי חום. ל-Black Cohosh השפעה מתונה בהפחתה של גלי חום, אך יכולתו לגרות גדילה של רקמות שד ורחם מעוררת חשש לגבי השימוש בו. תרופות נוספות שנמצאו יעילות הן Clonidine (בעלת תופעות לוואי משמעותיות), Gabapentin ו-Tibolone. ה-Tibolone היא סטרואיד סינתטי בעל תכונות אסטרוגניות, פרוגסטרוניות ואנדרוגניות המשמש להקלה על תסמיני גיל המעבר ולשמירה על צפיפות העצם. עם זאת, לא ברורה בטיחותו בשימוש ארוך-טווח, ויש חשש כי הוא מגביר את הסיכון לסרטן שד ורירית-הרחם. ויטמין K, ויטמין E, תוספות מינרלים ופיטואסטרוגנים נבדקו מחקרית, אך עד כה לא הוכחו יעילים.


** המידע מתבסס על: Decherney AH, et al. Current Diagnosis & Treatment - Obstetrics & Gynecology, 10th Ed. McGraw-Hill

כל הזכויות על כל התכנים באתר שמורות לקליניקת 'מפגשים'. אין להעתיק או לעשות כל שימוש בתכנים המצויים באתר מבלי לקבל אישור מראש!

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  Contact Us [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים