מפגשים
             מרכז לרפואה משלבת
 

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 מונה:

שיתוף
FacebookTwitter

דף הבית >> תגר בנימין >> מידע בנושאי בריאות ורפואה סינית >> רפואה סינית בתחומי בריאות נוספים >> אסתמה
 

 

יעילות הטיפול באסתמה בינונית-קשה באמצעות צמחי-מרפא סיניים

Wen MC, et al. Efficacy and Tolerability of Antiasthma Herbal Medicine Intervention in Adult Patients with Moderate-Severe Allergic Asthma, J Allergy Clin Immunol, 2005; 116: 517-24

במחקר אקראי, מבוקר וכפול-סמיות זה נבדקו היעילות, הבטיחות וההשפעה על מערכת החיסון של טיפול באמצעות פורמולת צמחי-מרפא סיניים בחולים עם אסתמה בינונית-קשה, בהשוואה לטיפול בפרדניזון. במחקר השתתפו 91 חולים, שנותבו באופן אקראי לשתי קבוצות טיפול: בקבוצת הפורמולה הסינית נכללו 45 חולים שטופלו בכמוסות של הפורמולה ובטבליות פלסבו של פרדניזון; בקבוצת הפרדניזון נכללו 46 חולים שטופלו בטבליות פרדניזון ובכמוסות פלסבו של הפורמולה הסינית. הטיפול נמשך 4 שבועות. לפני הטיפול ואחריו עברו החולים בדיקת תפקודי ריאות (FEV1 ו-PEF), הערכה של התסמינים ומדידה של רמות הקורטיזול, ציטוקינים (IL-5, IL-13 ו-IFN-γ), אאוזינופילים ו-IgE בסרום. בנוסף, תועדו תופעות הלוואי של הטיפולים.

תוצאות – תפקודי הריאות השתפרו משמעותית בשתי הקבוצות לאחר הטיפול, עם שיפור מעט גדול יותר בקבוצת הפרדניזון. התסמינים, השימוש במרחיבי סמפונות (בטא-אגוניסטים) ורמות האאוזינופילים וה-IgE בסרום פחתו משמעותית, ובאופן דומה, בשתי הקבוצות. רמות הציטוקינים מסוג IL-5 ו-IL-13 פחתו משמעותית בשתי הקבוצות, יותר בקבוצת הפרדניזון. רמות האינטרפרון-גמא והקורטיזול פחתו משמעותית בקבוצת הפרדניזון, אך עלו משמעותית בקבוצת הפורמולה הסינית. שני הטיפולים לא גרמו לתופעות לוואי משמעותיות, אך בקבוצת הפרדניזון תועדה עלייה גדולה יותר במשקל ויותר אי-נוחות בטנית.

מסקנות – הטיפול בפורמולת הצמחים הסינית באסתמה נמצא יעיל ובטוח. בניגוד לפרדניזון, לפורמולה הסינית לא הייתה השפעה שלילית על תפקוד האדרנל, והיא השפיעה לחיוב על מאזן הציטוקינים המופרשים על-ידי לימפוציטים מסוג TH1 ו-TH2.

כל הזכויות על כל התכנים באתר שמורות לקליניקת 'מפגשים'. אין להעתיק או לעשות כל שימוש בתכנים המצויים באתר מבלי לקבל אישור מראש!

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  Contact Us [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים