מפגשים
             מרכז לרפואה משלבת
 

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 מונה:

שיתוף
FacebookTwitter

 

 

דיקור להפחתה במשקל משפר את פרופיל השומנים בדם

Cabiolu MT, Ergene N, Electroacupuncture Therapy for Weight Loss Reduces Serum Total Cholesterol, Triglycerides, and LDL Cholesterol Levels in Obese Women, American Journal of Chinese Medicine, 2005; 33(4):525-33

מטרת מחקר זה הייתה לבחון את ההשפעה של דיקור המשולב באותות-חשמליים (אלקטרו-אקופונקטורה) על משקל הגוף ועל פרופיל השומנים בנשים הסובלות מהשמנת-יתר. במחקר נכללו 55 נשים, שחולקו ל-3 קבוצות: (1) קבוצת דיקור – 22 נשים, גיל ממוצע 39.8 שנים, BMI ממוצע 34.8; (2) קבוצת דיאטה – 21 נשים, גיל ממוצע 42.7 שנים, BMI ממוצע 34.9; (3) קבוצת ביקורת – 12 שנים, גיל ממוצע 43.3 שנים, BMI ממוצע 32.2. הדיקור בוצע בנקודות אוזן (Sanjiao ו-Shenmen) ובנקודות גוף (LI-4, LI-11, St-25, St-36, St-44 ו-Liv-3), פעם ביום, במשך 30 דקות, למשך 20 יום. המטופלות בקבוצת הדיאטה אכלו על-פי תוכנית תזונה של 1425 קק"ל ליום, למשך 20 יום.

תוצאות – בקבוצת הדיקור נצפתה ירידה במשקל של 4.8% בממוצע, לעומת 2.5% בקבוצת הדיאטה. בשתי הקבוצות נמדדה ירידה משמעותית סטטיסטית ברמת הכולסטרול הכוללת וברמת הטריגליצרידים, לעומת קבוצת הביקורת. בקבוצת הדיקור נמדדה גם ירידה משמעותית בכולסטרול מסוג LDL, שלא נצפתה בקבוצת הדיאטה. באף אחת מהקבוצות לא נמדד שינוי ברמת הכולסטרול מסוג HDL.

מסקנות – טיפול בדיקור המשולב באותות-חשמליים עשוי להפחית את רמת הכולסטרול הכוללת, רמת הטריגליצרידים ורמת הכולסטרול מסוג LDL בנשים הסובלות מהשמנת-יתר. נראה כי השפעה זו מושגת באמצעות העלאת רמות ה-β-אנדורפינים בדם. השפעה זו עשויה אף לסייע בירידה במשקל וכך להפחית את התחלואה הכרוכה בהשמנת-יתר.


כל הזכויות על כל התכנים באתר שמורות לקליניקת 'מפגשים'. אין להעתיק או לעשות כל שימוש בתכנים המצויים באתר מבלי לקבל אישור מראש!

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  Contact Us [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים