מפגשים
             מרכז לרפואה משלבת
 

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 מונה:

שיתוף
FacebookTwitter

 

 דיקור לכאבי גב כרוניים

Haake M, et al. German Acupuncture Trials (GERAC) for Chronic Low Back Pain, Arch Intern Med 2007; 167(17): 1892-8

מחקר אקראי, כפול-סמיות ומבוקר זה נערך בגרמניה ב-340 מרפאות, וכלל 1162 חולים בגיל 18 ועד 86, עם היסטוריה רפואית של 8 שנים של כאבי גב-תחתון כרוניים בממוצע. החולים נותבו אקראית לאחת משלוש קבוצות טיפול: דיקור סיני; דיקור-דמה; וטיפול קונבנציונלי שהתבסס על המלצות הטיפול העדכניות לכאבי גב תחתון, וכלל תרופות, פיזיותרפיה ופעילות גופנית. כל החולים קיבלו 10 טיפולים בני 30 דקות כל-אחד, בתדירות של 2 טיפולים לשבוע; חולים שהגיבו חלקית לטיפול יכלו לקבל 5 טיפולים נוספים. תוצא המחקר העיקרי היה שיעור התגובה לאחר 6 חודשים. תגובה הוגדרה כשיפור של 33% לפחות בהערכת הכאב-כרוני או 12% לפחות בהערכת התפקוד.

תוצאות – בחלוף 6 חודשים מתחילת הטיפול שיעור התגובה היה 47.6% בקבוצת הדיקור הסיני, 44.2% בקבוצת דיקור-הדמה ו-27.4% בלבד בקבוצת הטיפול הקונבנציונלי. ההבדל בין קבוצות הדיקור לבין הטיפול הקונבנציונלי היה משמעותי סטטיסטית. לא נמצא הבדל משמעותי סטטיסטית בין שתי קבוצות הדיקור.

מסקנות – לאחר טיפולי הדיקור חל שיפור בכאבי הגב-התחתון במשך 6 חודשים לפחות. יעילות הדיקור, סיני או דמה, הייתה כפולה כמעט מיעילות הטיפול הקונבנציונלי המקובל.


כל הזכויות על כל התכנים באתר שמורות לקליניקת 'מפגשים'. אין להעתיק או לעשות כל שימוש בתכנים המצויים באתר מבלי לקבל אישור מראש!

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  Contact Us [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים