מפגשים
             מרכז לרפואה משלבת
 

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 מונה:

שיתוף
FacebookTwitter

דף הבית >> תגר בנימין >> מידע בנושאי בריאות ורפואה סינית >> נושאים בבריאות האישה >> הריון ולידה >> בעיות בריאותיות בהריון >> בחילות והקאות בהריון
 

ישנן מגוון סיבות להקאות במהלך ההריון: (1) מצבים שאינם קשורים להריון (למשל: מחלה ויראלית, תזונה, תגובה תרופתית) (2) שינויים הורמונליים בטרימסטר הראשון (80% מהנשים בהריון) (3) רעלת הריון, מחלת כבד או סיבוכים אחרים של ההריון (4) היפראמזיס גרבידרום (
Hyperemesis gravidarum).
היפראמזיס גרבידרום היא מצב של בחילות והקאות קשות, אשר יכולות להתרחש בכל שלב בהריון, ועלולות לגרום להתייבשות קשה, ירידה במשקל והפרעות מטבוליות ואלקטרוליטריות (הפרעות במאזן המלחים). בארה"ב שכיחות התופעה 1 ל-1000 הריונות. במחקרים הוצעו מגוון סיבות לתופעה – ביולוגיות, פסיכולוגיות וחברתיות. נראה כי מעורבות בתופעה הפרעות אנדוקריניות, מטבוליות וחיסוניות. ייתכן קשר לריבוי לידות והפלות בעבר. הטיפול כולל מתן נוזלים, אשפוז, תיקון ההפרעות במאזן המלחים בגוף ומתן תרופות נוגדות-הקאה. ניתן להיעזר בזנגביל, סטרואידים, אנטי-היסטמינים, ויטמין B6 ודיקור (אקופונקטורה).
בחלק מהמקרים בחילות והקאות בהריון הן ביטוי להפרעה נפשית, בה תחושה דכאונית או קונפליקטים נפשיים באים לידי ביטוי כתסמינים גופניים. במקרים אלו, לעתים קרובות, ישנן חוויות של כאבי בטן ובחילה בשלבים מוקדמים יותר בחיים. מתח הנובע מגורמים חברתיים עלול להחמיר את התופעה. רבים מאמינים כי התועלת העיקרית באשפוז היא הניתוק של החולה ממקורות המתח שבחייה הפרטיים. בחלק מהמקרים נצפתה תגובה טובה לטיפול בהיפנוזה או בשיטות הרפייה. גם זיהוי מקור המתח בחיי החולה וסיוע בהפחתת מתחים עשויים להועיל.
היפראמזיס גרבידרום
היפראמזיס גרבידרום הוא מצב של בחילות והקאות מתמשכות בשלבים המוקדמים של ההריון, אשר מלוות בירידה במשקל. התופעה פוגעת ב-1-2% מהנשים בהריון, ומהווה את הגורם השני בשכיחותו לאשפוז בהריון. ב-15-40% מהחולות ניתן לזהות רמות גבוהות מהנורמה של אנזימי כבד, בילירובין, עמילאז, ליפאז ומלחים שונים. ב-60-70% מהחולות ניתן לראות בבדיקות הדם תפקוד-יתר של בלוטת התריס.
הגורם לתופעה אינו ידוע. נראה כי שיעור החזרה בהריונות הבאים הוא לפחות 20%.
הטיפול הראשוני בתופעה הוא תומך, וכולל נוזלים ותוספת ויטמינים, במיוחד B1. בהקאות לא קשות ניתן לטפל בויטמין B6, זנגויל ועיסוי בנקודות לחיצה (אקופרסורה). אנטי-היסטמינים יעילים בחלק מהמקרים ובטוחים יחסית לשימוש. ניתן להשתמש בנוגדי-הקאות נוספים, בהתאם למצב:
(1) טיפול מדורג - בבחילות והקאות המפריעות לחיי היומיום - ויטמין B6; במידה והתופעה ממשיכה, לאחר 48 שעות אפשר להוסיף דוקסילמין, ולאחר 48 שעות נוספות להוסיף אנטי-היסטמינים (Promethazine/Prothiazine או Dimenhydrinate/Travamin); ניתן לשקול בכל שלב להוסיף דיקור, אקופרסורה וזנגביל.
(2) בתסמינים מתמשכים (עם/ללא התייבשות) – Metoclopramide/Pramin
(3) במקרים של התייבשות או ירידה במשקל - תיאמין, Ondasetron/Zofran או Methylprednisolone/Solu-medrol
(4) ירידה מתמשכת במשקל עלולה להצריך הזנה ישירה למעי או לתוך הוריד
כל זמן שאין ירידה משמעותית במשקל של האם, ברוב המקרים אין פגיעה בעובר. ירידה מתמשכת במשקל האם מעלה את הסיכון להפרעה בהתפתחות התוך-רחמית (IUGR) ולתמותה של העובר. ההשפעות ארוכות הטווח על היילוד אינן ידועות.
 
** המידע מתבסס על: Decherney AH, et al. Current Diagnosis & Treatment - Obstetrics & Gynecology, 10th Ed. McGraw-Hill

כל הזכויות על כל התכנים באתר שמורות לקליניקת 'מפגשים'. אין להעתיק או לעשות כל שימוש בתכנים המצויים באתר מבלי לקבל אישור מראש!

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  Contact Us [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים