מפגשים
             מרכז לרפואה משלבת
 

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 מונה:

שיתוף
FacebookTwitter

 

כללי

עד 80% מהנשים בהריון סובלות מבחילות והקאות. לרוב מופיעות הבחילות וההקאות בין השבוע ה-4 לשבוע ה-7 לאחר הוסת האחרונה, וחולפות אצל 90% מהנשים עד שבוע 20 להריון. כ-0.5% מהנשים בהריון סובלות מבחילות והקאות קשות, אשר כרוכות בסיבוכים כגון  התייבשות, הופעת קטונים בשתן ובדם, הפרעות במאזן המלחים וירידה של יותר מ-5% ממשקל הגוף. תופעה זו נקראת Hyperemesis gravidarum (להלן – HG), ונפוצה יותר בהריונות מרובי עוברים, הריונות עם עובר ממין נקבה, הפרעות כרומוזומליות בעובר ועוד. (1, 2)

גורמים

עדיין לא ברור מהם הגורמים לבחילות והקאות בהריון. יש הטוענים כי לבחילות והקאות תפקיד בשמירה על העובר. האישה שמקיאה נמנעת ממזונות שמכילים חומרים שעלולים לפגוע בהתפתחות העובר או לגרום להפלות, במיוחד כימיקלים רעילים המצויים בירקות בעלי טעם דומיננטי, משקאות עם קפאין ואלכוהול. חלק מהחוקרים ניסו לקשר בין HG לבין בעיות בתפקוד ומבנה מערכת העיכול. נראה כי ההשערות לפיהן HG נגרם כתוצאה מהפרעה בהתרוקנות הקיבה או רפיון של השריר הסוגר המפריד בין הושט לקיבה אינן נכונות. ידוע כי הפרעות אלו נובעות מרמות גבוהות יותר של אסטרוגנים ופרוגסטרון, אך רמות האסטרוגנים והפרוגסטרון דווקא עולות לאורך ההריון, בעוד ש-HG נפוץ יותר בתחילתו. יתרה מזאת, מחקרים הראו כי התרוקנות הקיבה אצל נשים שסבלו מ-HG היתה דווקא מהירה יותר. ההשערה לפיה HG נגרם כתוצאה מהפרשת יתר של נוזלים לתוך מערכת העיכול נראית סבירה, אך טרם נבדקה מחקרית בבני-אדם. לאחרונה נמצא כי בנשים הסובלות מ-HG יש שכיחות רבה יותר של חיידק הקיבה הליקובקטר פילורי לעומת נשים בהריון שלא סובלות מהתופעה. מחקרים רבים ניסו למצוא קשר בין בחילות והקאות בהריון ו-HG לבין שינויים במאזן ההורמונלי בהריון, בעיקר הפרשת יתר של הורמונים או רגישות מוגברת אליהם. ההורמון העיקרי שנמצא קשור לבחילות והקאות בהריון הוא hCG. רמת הורמון זה נמצאת בשיאה בתקופה בה השכיחות של HG היא הגבוהה ביותר, ורמתו גבוהה יותר במצבים בהם שכיחות ה-HG גבוהה יותר, כגון הריונות מרובי עוברים והריונות עם תסמונת דאון. עם זאת, טרם הוכח כי ההורמון גורם לתופעה. הורמונים נוספים שנחקרו והוזכרו כקשורים לתופעה הם פרוגסטרון, אסטרוגנים, הורמוני בלוטת התריס ו-TSH, הורמוני בלוטת יותרת-הכליה, הורמון גדילה ופרולקטין. חלק מהחוקרים מצאו קשר בין HG לבין פעילות יתר של מערכת החיסון של האם. נראה כי רמות גבוהות של אנזימי כבד ולבלב ורמות נמוכות של ויטמינים (A, K) הן תוצאה של ההקאות ולא הגורם לה. נמצא קשר בין עלייה ברמת האבץ וירידה ברמת הנחושת לבין התופעה. בעבר הועלו מספר השערות לפיהן התופעה של בחילות והקאות בהריון ושל HG נגרמת בגלל מרכיבים נפשיים. ישנם חוקרים שטענו כי הבחילות יכולות לשקף דחייה של האישה כלפי ההריון שלה, או אמביוולנטיות ביחס להריון בגלל חוסר מוכנות להיות אם, חוסר בגרות נפשית, תלות נפשית גדולה באם או חרדה ביחס להריון. אחרים תיארו את ה-HG כביטוי לדחייה ממין, היסטריה, חרדה, דיכאון, או כתופעה שנובעת בגלל גורמי מתח נפשיים, עוני או קשיים בחיי הנישואין. מגוון ממצאים תומכים בהשערה לפיה הגורם ל-HG הוא נפשי: התופעה פחות שכיחה בזמני מלחמה ומחסור, ישנם הבדלים בשכיחות התופעה בין תרבויות, אשפוז נשים עם HG ועל-ידי כך נטרול גורמי מתח סביבתיים, כגון הבעל, המשפחה ודאגות היומיום, סייעו בהפחתת התסמינים במקרים רבים. מנגד, אחרים טוענים כי התסמינים הנפשיים הם תוצאה של ה-HG ולא הגורם לה. התיאוריה לפיה הגורם לבחילות והקאות בהריון ול-HG הוא נפשי פחות מקובלת כיום. (1, 2)

אבחנה מבדלת

בחילות והקאות בהריון אשר מופיעות לראשונה לאחר שבוע 9, או מתמשכות לאחר שבוע 20, מצריכות בירור רפואי נוסף. ישנם גורמים רבים, כאלו הקשורים להריון וכאלו שאינם קשורים להריון, אשר יכולים לגרום לבחילות והקאות, בין השאר דלקת של הכליות, הפרעות בדרכי המרה והכבד, רעלת הריון, וכן הפרעות הקשורות למערכת העיכול, הפרעות בחילוף החומרים והפרעות נוירולוגיות. (1)

ההשפעה על האם והעובר

מחקרים מצאו כי בחילות בוקר חולפות בהריון דווקא מועילות להריון. הן גרמו להפחתה בשכיחות ההפלות, הלידות המוקדמות, התמותה של עוברים ברחם, ילודים במשקל לידה נמוך, הפרעות בהתפתחות העובר ברחם ועוד. לעומת זאת, HG עלול לגרום לסיבוכים אצל האם למשל, פגיעות בטחול ובושט, חזה-אויר (pneumothorax), הפרעה במע' העצבים ההיקפית, רעלת הריון, ולפגוע בהתפתחות העובר. (1) מחקר גדול שבחן כ-156,000 לידות שנערכו בין השנים 1988 ל-2002 מצא כי אצל אמהות שסבלו מ-HG ועלו במשקלן פחות מ-7 ק"ג במהלך ההריון הייתה שכיחות גבוהה יותר של יילודים במשקל נמוך, יילודים במשקל נמוך לגיל ההריון, לידות מוקדמות (לפני שבוע 37) וציון Apgar של פחות מ-7 חמש דקות לאחר הלידה. אצל נשים עם HG שהעלו בהריון יותר מ-7 ק"ג לא הייתה עלייה בשכיחות התופעות הללו. לכן נראה כי ההשפעה השלילית של HG על העובר מתרחשת רק במקרים בהם התופעה גורמת להפרעה בעלייה במשקל בזמן ההריון.(3)

הטיפול

טיפול לא-תרופתי - הטיפול הראשוני בבחילות בוקר קלות הוא שינויים תזונתיים. מומלץ לאכול ארוחות קטנות בתכיפות גבוהה, ולהימנע ממאכלים וריחות שגורמים לבחילה. מזון מוצק עדיף שיהיה ללא טעמים בולטים, עשיר בפחמימות ודל בשומן. מזונות מלוחים (למשל, קרקרים) לרוב נסבלים יותר בשעות הבוקר, בעוד שמשקאות חמצמצים או חמוצים (למשל, לימונדה) נסבלים לעתים יותר ממים. בחלק מהמקרים, נשים עם בחילות בוקר או HG סובלות גם מדיכאון או שינויים במצב הרוח. לנשים אלו חשוב לתת תמיכה נפשית מתאימה מצד בני המשפחה ואנשי הצוות הרפואי. נשים המפתחות דיכאון או תסמינים להפרעה נפשית אחרת יש להפנות לייעוץ אצל מומחה לבריאות הנפש. מספר מחקרים הראו כי לחיצה בנקודות לחיצה (אקופרסורה) המצויות על הגוף עשויה להפחית בחילות. נקודת הלחיצה השכיחה ממוקמת על האמה, בצד של כף היד, במרחק 3 אצבעות משורש כף היד. ישנם צמידים והתקנים דומים אחרים המיועדים להפעיל לחץ בנקודה זו, ונמצאו יעילים בחלק מהמחקרים בהפחתת בחילות בשלבים המוקדמים של ההריון. השימוש בזנגביל (ג'ינג'ר) נפוץ ברפואה המסורתית במקומות רבים בעולם כטיפול בבחילות. ניתן להשתמש בזנגביל במגוון צורות – תה, זנגביל משומר או טרי, משקה ג'ינג'ר אייל, כמוסות ועוד. מחקר שנערך באירופה הראה ששימוש בזנגביל באבקה (במינון 1 גרם ליום) הינו יעיל להפחתת התסמינים של HG. עד כה לא פורסמו דו"חות המייחסים לזנגביל פגיעה בעובר. עם זאת, חוקר אחד ציין כי הזנגביל מכיל חומר אשר עלול לפגוע בתפקוד הקולטן של טסטוסטרון בעובר. חוקרים אחרים ציינו, שבמקומות רבים בעולם משתמשים בזנגביל כתבלין, במינון דומה לזה שניתן כטיפול בבחילות והקאות בהריון.(1)

רפואה סינית ובחילות בהריון - מספר מחקרים הראו כי דיקור סיני יעיל בהפחתה של בחילות בהריון.(4, 5) מחקר שבדק את ההשפעות ארוכות הטווח של דיקור במהלך הטרימסטר הראשון מצא כי הדיקור אינו מגביר את הסיכון להפלות, מות עובר ברחם או מוות של היילוד; אינו מגביר את הסיכון למומים מולדים; אינו מגביר את הסיכון לסיבוכים בזמן ההריון; ואינו משפיע על משקל היילוד, אורכו, היקף ראשו או משקל השלייה בלידה.(6) גם גירוי עצבי של הנקודה המרכזית להפחתה של בחילות והקאות לפי הרפואה הסינית (Pc-6) נמצא יעיל במחקר שנערך במטרה לבחון שיטה זו. (7)

טיפול תרופתי - ויטמין B6 (פירידוקסין) במינון 25 מ"ג 3 פעמים ביום נמצא יעיל כטיפול בבחילות בוקר. בחלק מהמדינות מקובל לשלב ויטמין B6 עם Doxylamine, תכשיר אנטי-היסטמיני. אם הטיפול בויטמין B6 אינו יעיל, ניתן לנסות ולהיעזר במגוון תרופות נוגדות בחילה, כמו טרוקטיל (Taroctyl או Chlorpormazine), פנרגן (Phenergan או Promethazine) וזופרן (Zofran או Ondasetron). בבחילות והקאות קשות ניתן לטפל באמצעות בנדריל (Benadryl או Diphenhydramine), תכשיר אנטי-היסטמיני. גם פראמין (Pramine או Metoclopramide), אשר מגביר את קצב ריקון הקיבה, נמצא יעיל כטיפול בבחילות בהריון ואינו גורם לנזק לעובר. מחקר שבוצע בשנים האחרונות הראה שסטרואידים כטיפול ב-HG הפחיתו באופן משמעותי את כמות האשפוזים החוזרים בגלל הקאות מתמשכות. עם זאת, סקירת מחקרים מקיפה שפורסמה לאחרונה הראתה כי טיפול בסטרואידים בטרימסטר הראשון של  ההריון עלול להגביר באופן גבולי את הסיכון לפגמים בעובר, ולגרום לשכיחות גבוהה פי 3.5 לערך של חיך שסוע. בנשים שאינן שיכולות לשתות בגלל בחילות והקאות מרובות ניתן לטפל באמצעות נוזלים במתן תוך-ורידי. נשים הממשיכות להקיא למרות כל הטיפולים ויורדות במשקלן עלולות להזדקק להזנה ישירות למעי באמצעות זונדה (NGT) או הזנה תוך-ורידית (TPN), אשר כרוכה בתופעות לוואי וסיכונים רבים לאם ולעובר.(1)

מקורות

(1) Quinlan JD, Hill DA, Nausea and Vomiting in Pregnancy, Am Fam Physician 2003; 68:121-8

(2) Verberg MFG, et al. Hyperemesis Gravidarum, a Literature Review, Human Reproduction Update, 2005; 11(5):527-539

(3) Dodds L, et al. Outcomes of Pregnancies Complicated by Hyperemesis Gravidarum, Obstet Gynecol, 2006; 107:285-292

(4) Smith C, et al. Acupuncture to Treat Nausea and Vomiting in Early Pregnancy: A Randomized Controlled Trial, Birth, 2002; 29: 1-9

(5) Knight B, et al. Effects of Acupuncture on Nausea of Pregnancy: A Randomized, Controlled Trial, Obstet Gynecol, 2001; 97:184-8

(6) Smith C, et al. Pregnancy Outcome Following Women's Participation in a Randomized Controlled Trial of Acupuncture to Treat Nausea and Vomiting in Early Pregnancy, Comp Ther Med, 2002; 10:78-83

(7) Rosen T, et al. A Randomized Controlled Trial of Nerve Stimulation for Relief of Nausea and Vomiting in Pregnancy, Obstet Gynecol, 2003; 102: 129-35

 

כל הזכויות על כל התכנים באתר שמורות לקליניקת 'מפגשים'. אין להעתיק או לעשות כל שימוש בתכנים המצויים באתר מבלי לקבל אישור מראש!

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  Contact Us [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים