מפגשים
             מרכז לרפואה משלבת
 

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 מונה:

שיתוף
FacebookTwitter

דף הבית >> תגר בנימין >> מידע בנושאי בריאות ורפואה סינית >> נושאים בבריאות האישה >> גיל המעבר >> בעיות בריאותיות גיל המעבר >> אוסטיאופורוזיס
 

אוסטאופורוזיס היא הפרעה במערכת השלד בגוף, אשר מתאפיינת בירידה במסת העצם, פגיעה במבנה העצם וסיכון מוגבר לשברים. הירידה ההדרגתית בצפיפות העצם מתרחשת עם העלייה בגיל, ומואצת בנשים לאחר הפסקת הוסת. ב-5-7 השנים שלאחר הפסקת הוסת יכולות נשים לאבד עד 20% ממסת העצם שלהן. אוסטאופורוזיס חמורה יותר בנשים שעברו כריתת שחלות מוקדמת, ובנשים עם כשל שחלתי מוקדם או הפרעה בהתפתחות השחלות. גורמים המגבירים את הסיכון ללקות באוסטאופורוזיס הם איבוד אסטרוגן, עישון, היסטוריה משפחתית של אוסטאופורוזיס, הפרעות אכילה, היעדר וסת/וסת לא-תקינה, תפקוד-יתר של בלוטת התריס, צריכת אלכוהול מוגברת, צריכת סידן נמוכה, חסר ויטמין-די, תרופות מסוימות (כימותרפיה, סטרואידים), מבנה גוף רזה, גיל מתקדם ומחלות כרוניות שונות.

ירידה בצפיפות העצם אינה גורמת לתסמינים בולטים, אלא לירידה בחוזק העצמות ולסיכון מוגבר לשברים. השברים הנפוצים ביותר הם בגופי חוליות עמוד השדרה, אך ניתן לראות שברים הנובעים מאוסטאופורוזיס גם במפרק הירך, בעצם הירך, בחלק המרוחק של האמה, בעצם הזרוע ובצלעות. שבר בגלל אוסטאופורוזיס יופיע בכ-50% מהנשים מעל גיל 50.

גורמים – המנגנונים המדוייקים הגורמים למחלה אינם ברורים. נראה כי מעורבים בתהליך חומרים שונים המופרשים בגוף, כגון אסטרוגן, אנדרוגנים, פרוגסטרון, ציטוקינים, גורמי גדילה ועוד.

קביעת האבחנה – תוצאה של
T<-2.5 בבדיקת צפיפות עצם (BMD) מציינת אוסטאופורוזיס. בדיקת צפיפות העצם מומלצת במקרים הבאים: (1) כל הנשים לאחר הפסקת הוסת, מתחת לגיל 65, עם גורם סיכון אחד או יותר לאוסטאופורוזיס (2) כל הנשים מעל גיל 65 (3) נשים לאחר הפסקת הוסת הסובלות משברים (4) נשים השוקלות טיפול באוסטאופורוזיס (אם הבדיקה תסייע בהחלטה) (5) נשים שקיבלו טיפול הורמונלי חליפי במשך זמן ממושך.

טיפול ומניעה – מומלץ לכל מי שבסיכון או אובחנה עם אוסטאופרוזיס לצרוך תוספת סידן (מינימום 1200 מ"ג ליום) ו-ויטמין D (לפחות 400-800 יחידות/יום)
. מומלץ להפסיק לעשן, להימנע מצריכת אלכוהול ולהשתתף בפעילות גופנית נושאת-משקל באופן סדיר. יש לשקול טיפול תרופתי בנשים ללא גורמי סיכון כאשר T<-2.0, או בנשים עם גורם סיכון אחד או יותר כאשר T<-1.5.

התרופות המומלצות לטיפול באוסטאופורוזיס הן: (1) ביספוספונטים (למשל, פוסאלן)
 (2) קלציטונין (3) אסטרוגנים (עם/ללא פרוגסטין) (4) הורמון פארא-תירואיד (5) רלוקסיפן.

** המידע מתבסס על: Decherney AH, et al. Current Diagnosis & Treatment - Obstetrics & Gynecology, 10th Ed. McGraw-Hill

כל הזכויות על כל התכנים באתר שמורות לקליניקת 'מפגשים'. אין להעתיק או לעשות כל שימוש בתכנים המצויים באתר מבלי לקבל אישור מראש!

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  Contact Us [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים