מפגשים
             מרכז לרפואה משלבת
 

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 מונה:

שיתוף
FacebookTwitter

דף הבית >> תגר בנימין >> מאמרים >> כאבי עורף וגב עליון
 
מאמר מאת: תמי ברקאי, מטפלת בכירה בשיאצו

אפשר לומר שהסתיו כבר באמת כאן, עם החילופים האופיינים לסתיו ישראלי: שמש, גשם, לילה סוער שאחריו יום בהיר, סופת אבק ואחריה טפטוף.  
אחת התלונות הנפוצות בקליניקה בעונת מעבר זו, בדומה לאביב, היא כאבים בעורף ובשרירי הגב העליון, העלולים גם לגרום לכאב ראש שמקורו באזור האוקסיפטלי (אחורי הראש, עצם האוקסיפוט). גם מי שרגיל לחיות עם מתח שרירי באזור זה, כתוצאה מלחץ, עבודה ממושכת מול מחשב, נהיגה רבה ועוד, עשוי לחוות כעת החמרה במצב, למרות שלא שינה את שגרת יומו.

מדוע בעצם?
אנו נוטים לשכוח ששרירי הצוואר והעורף עובדים כל הזמן. הם תומכים בגולגולת ובראש מהרגע שבו אנו קמים בבוקר ועד סוף היום. לעתים, הם מתאמצים גם במהלך השינה - כשתנוחת השינה אינה טובה, הכרית בגובה לא מתאים ועוד. מאזור האוקסיפוט יוצא העצבוב מעמוד השדרה אל הפנים ואיברי החישה, כלומר זהו אזור רגיש וחשוב שנמצא כל הזמן בפעילות. מתח, סטרס הנובע מאורח חיים עמוס, מאמץ יתר של העיניים, מחשבות יתר ודאגות מצטברים גם הם שם.

על פי מפת המרידיאנים הסינית, בעורף והגב העליון עוברים מרידיאנים רבים המגיעים אל הראש או יוצאים ממנו אל הגוף. שניים מהם - המרידיאנים של שלפוחית השתן ושל המעי הדק, מרכיבים יחד את הרמה החיצונית ביותר של הגוף. זו החזית בה עשוי לקחת חלק המאבק בין הפולש לגוף. אזור העורף חשוף בדרך-כלל, ודרכו עשויה לפלוש אל הגוף רוח קור – שאנו קוראים לה בשפת יומיום הצטננות או התקררות, ומתאפיינת ברתיעה מקור, מעט נזלת שקופה, תחושת גירוי קל בגרון, וכאבי שרירים באזור העורף והגב העליון. במקרה של החמרה – אם לא סילקנו בזמן את רוח הקור, אם הגוף חלש מכדי להלחם בה או אם יש בגוף חום פנימי שיצטרף אליה – תהפוך לרוח חום, לה אנו קוראים שפעת. היא מאופיינת בחום מדיד, חולשה חמורה, נזלת צהובה או ירוקה, כאבים בכל הגוף וכאב של ממש בגרון.  

הסתיו הישראלי מאתגר את הגוף שצריך להתמודד עם תנועת זיג זג בין התכנסות וכיווץ (התגובה לקור) לפתיחה והרפיית שרירים (התגובה לחום). מי שרגיש יותר בדרך כלל למצבים אלה הן נשים (הנוטות יותר לסבול מקור, ובמיוחד אם הן עונות להגדרה הסינית של חוסר דם, סובלות מעייפות רב, סחרחורות, שינה לא טובה, יובש בעור או בעיניים, נשירת שיער ועוד), אנשים שרגישים יותר לרוח ומצטננים או 'נתפסים' בקלות, אנשים במצבי חולשה שונים  כמו אחרי מחלה או מצב נפשי ירוד.
 
מה לעשות?
ההמלצה הבסיסית שלי לעונה זו היא ללכת עם צעיף, גם אם דק, ולשמור על העורף מוגן מפני רוח, כולל רוח של מזגנים. לדאוג לחימום של כפות הרגליים לפי הצורך האישי ולהימנע מללכת יחפים. לעבור לתזונה המתאימה לעונה – להכניס לתפריט מרקים מחממים עם חריפות עדינה, להפחית כמות ירקות טריים ומאכלים קרים. להקפיד על פעילות גופנית מתאימה העובדת על גמישות מצד אחד ועל חיזוק מצד שני, ועם הרבה תשומת לב לנשימה.
הסתיו ברפואה הסינית הוא עונה של התכנסות ובחירה במה שאנו זקוקים לו באמת תוך ויתור על מה שחלף זמנו ואין בו צורך יותר. זוהי הצעה להוריד עול מעל הכתפיים והעורף, ולבחור במדוייק את מה שמועיל ומיטיב אתכם.

תמי ברקאי מטפלת בכירה בשיאצו בקליניקת מפגשים
הטיפול מתאים לסובלים מכאבי שרירים, כאבי גב, חרדות, בעיות עיכול ושינה.
התמחות בכאבי מחזור, תמיכה בהיריון ותהליכי פריון.
לייעוץ ותיאום טיפולים: 052-3830828
 
** מידע זה הנו כללי – טיפול בשיאצו והנחיות תזונה מותאמים אישית בעזרת תשאול ואבחנה יכולים ליצור הקלה גדולה בכאבי צוואר, כאבי ראש ובסימפטומים רבים נוספים **

כל הזכויות על כל התכנים באתר שמורות לקליניקת 'מפגשים'. אין להעתיק או לעשות כל שימוש בתכנים המצויים באתר מבלי לקבל אישור מראש!

Add to Favorites  |  Make Us Your Home Page  |  Site Map  |  Contact Us [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים